Domácí + politika (Středa, 26. června 2019 22:39:51)

Italští neofašisté plánují koncert pro Jana Palacha. Češi se bouří!

Výročí úmrtí Jana Palacha chtějí slavit také italští neofašisté. U jeho výročí připravují koncert na 19. ledna. Proti se postavili čeští studenti, politici i ministerstvo zahraničí. Letos je to padesát let od úmrtí studenta, který se upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Proti koncertu se ohradila Studentská rada Filizofické fakulty Univerzity Karlovy. Právě na této fakultě Palach studoval. "S rozhořčením jsme přijali zprávu, kterou přinesl list La Repubblica, o chystaném koncertu ve Veroně, na kterém mají participovat hudební uskupení na italskou krajní pravici," sdělila rada.


"Jakožto členové a členky Studentské rady FF UK, tedy organizace, jež každoročně Palachův čin připomíná, se zásadním způsobem proti tomuto koncertu ohrazujeme. Za zcela odsouzeníhodné pak považujeme záštitu oficiálních míst, v tomto případě provincie Verona, nad tímto koncertem," stojí dále v prohlášení rady.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jan2019/2230889.jpg?afc4


Studentská rada také založila petici proti konání koncertu. V ní požadují stažení záštity provincie i města Verona nad koncertem a také odstranění jakékoliv souvislosti mezi koncertem a Janem Palachem. V pátek ve tři čtvrtě na sedm večer bylo pod peticí podepsáno 1645 lidí. Podrobnosti naleznete zde.


“Obdržel jsem reakci italského velvyslance ke kauze zneužívání Jana Palacha neofašistickými skupinami. Jeho Excelence Francesco Saverio Nisio si je kauzy vědom a ubezpečil mě, že celou věc postoupí příslušným místům na italském ministerstvu zahraničí,” řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle Pospíšila by se měla Česká republika oficiálně od akce distancovat.

 


Na tom již pracuje Ministerstvo zahraničí. Na úřad se dle jeho vyjádření obrací lidé i organizace a odsuzují konání koncertu. "Velvyslanectví ČR dané záležitosti věnuje velkou pozornost a je v kontaktu s předsedou provincie Verona s cílem zamezit zneužívání jména Jana Palacha v nepřijatelném kontextu," sdělilo ministerstvo.

 


Koncert se má konat 19. ledna v italské Veroně, která leží ve stejnojmenné provincii. Pořadatelem je Nomos - Terra e Identità. Podle portálu idnes.cz se skupina vymezuje vůči muslimské a africké imigraci, která je ohrožením pro tradiční evropskou identitu.


Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 v Praze na Václavském náměstí. Svým činem chtěl vyburcovat československou společnost po okupaci země vojsky Varšavské dohody, která se odehrála v srpnu 1968. Na svá poranění zemřel o tři dny později - 19. ledna.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.