Domácí + politika (Středa, 26. června 2019 22:37:45)

Telefon Huawei nevyhazujte. Sám bych si ho ale nekoupil, řekl expert

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek "oživil" kauzu (ne)bezpečnosti telefonů Huawei, když řekl, že Čína kvůli varování českého úřadu chystá odvetu. Jak to tedy s výrobky od firmy Huawei je? Na vaše dotazy odpovídal expert na kybernetickou bezpečnost Ondřej Filip.

Kauza Huawei hýbe Českem už několik týdnů a vláda před pár dny nařídila soukromým i státním institucím, aby provedly analýzu rizik, aby se zjistilo, zda jsou technologie od čínské firmy opravdu problematické.

 

Příliš se ale nemluví o tom, co vlastně varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) znamená pro řadové zákazníky. Jsou nebezpečné chytré telefony od Huawei? A ty novější či ty starší? Je lepší přejít k jiné značce? Nebo stačí nainstalovat nějakou aplikaci?

 

 

Na tyto i další otázky odpovídal výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Jeho odpovědi najdete v odkazu níže.

 

On-line rozhovor

Chat s bezpečnostním expertem o kauze Huawei

21:36
Oldřich Straka
A co značka Asus?
21:36
Ondřej Filip
Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC
Dobrý den, varování s týká pouze Huawei a ZTE.
21:29
Martin P.
Docela by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi tím, že o nás sbírají data NSA nebo Čína? To opravdu zas platí, že je v pořádku, aby nás mohli "odposlouchávat" spojenci? NSA byla oficiálně chycena za neopodstatněné sbírání dat a sledování předních evropských činitelů, Huawei a ZTE nikoliv. A info, že se jedná o neveřejné informace neberu. To by se v tom případě dalo aplikovat na jakoukoliv firmu, ať už se zabývá IT technologiemi či nikoliv a pouze to hodit do davu s tim, že si to myslíme a je to pravděpodobné...
21:29
Ondřej Filip
Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC
Dobrý den, ano, NSA jako zpravodajská služba se snaží odposlouchávat leccos stejně jako čínské zpravodajské služby. Vazby ZTE a Huawei na armádní složky a povinnost spolupracovat jsou prokázané. Čína je totalitní země, zcela nerespektující lidská práva. Rozdíl vidím, ale pochopitelně je úkolem našich institucí abychom nebyli odposloucháváni nikým.
21:25
Karel
Ty dotazy si tady vymýšlíte sami? Abyste mohli fundovaně plivat na Huawei? Měl jsem 4 příspěvky a ani jeden se tady neobjevil. Nebo že by? cenzůra
21:25
Ondřej Filip
Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC
Dobrý den, jsem si jistý, že jsem Vám na nějaký dotaz odpovídal.

 

"Pokud nejste nijak exponovaná osoba, pak je pravděpodobnost, že by Vás odposlouchávala cizí zpravodajská služba, spíše malá. Ale já za svou osobu mohu říct, že bych si takový telefon nekoupil," napsal Ondřej Filip Borisovi.

 

Doplnil, že problém Huaweie je i v tom, že "pochází ze země, kde soukromé firmy mají povinnost spolupracovat se zpravodajskými službami, a například konkrétně v případě Huawei bylo již v minulosti zdokumentováno propojení s armádou Čínské lidové republiky."

 

Ondřej Filip vystudoval informatiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a University of Pittsburgh - Joseph M. Katz Graduate School of Business (MBA). Internetu, technologiím a bezpečnosti se věnuje už řadu let. Ve svém volném čase rád hraje basketbal nebo programuje software.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.