Domácí + politika (Pondělí, 17. června 2019 14:44:59)

Do Česka dorazili auditoři z EU, posvítí si na rozdělování dotací

Auditoři Evropské komise začali kontrolovat rozdělování dotací v České republice. Důvodem je možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše. V plánu mají vyšetřit několik státních institucí.

Auditoři, které do Česka poslala Evropská komise kvůli možnému střetu zájmu premiéra Andreje Babiše, už misi odstartovali na ministerstvu pro místní rozvoj.

 

Během pátku měli začít s vyšetřováním na ministerstvu práce a sociálních věcí. Od tamních úředníků už si komise vyžádala dokumentaci, zejména metodické dokumenty, podklady k přípravě rozdělování dotací a podklady k projektům příjemců z holdingu Agrofert.


Auditoři mají dorazit i na ministerstvo financí a také na Státní zemědělský intervenční fond, který má vyplácení a následné proplácení dotací na starosti. Kontrolovat má Evropská komise jak minulé programové období od roku 2007 do roku 2013, tak aktuální, které trvá od roku 2013 do roku 2020.

 


Audit vyplácení evropských dotací v Česku nařídil v polovině prosince eurokomisař pro rozpočet Ettinger. Současně pozastavil vyplácení evropských peněz pro koncern Agrofert, což požadovali i europoslanci. Závěry šetření plánuje komise vypracovat nejdříve v průběhu února.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.