Domácí + politika (Pondělí, 17. června 2019 15:26:28)

Hnilička má velké plány! Chtěl by v Česku ministerstvo sportu

Řadě sportovních klubů v Česku hrozí zánik, protože jsou špatně financované. O problematice financování sportu hovořil poslanec a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička (za ANO).

Zhruba třetina sportovních klubů a jednot v Česku nedostane v tomto roce od ministerstva školství peníze na údržbu a provoz. A to může znamenat i konec některých z nich. Kvůli malému počtu členů totiž nedosáhnou na dotace od ministerstva a příspěvky, které jim dává obec, na kvalitní provoz nestačí.

 

Podle Hniličky by se to mohlo změnit, kdyby obce začaly dávat do sportu více vlastních peněz. Obce ale tvrdí, že klubům víc peněz dávají, ale pokrýt celé náklady na provoz v jejich možnostech prostě není.

 

V roce 2020 by měla dotace do sportu začít rozdělovat národní sportovní agentura, která by agendu převzala od Ministerstva školství. O penězích bude rozhodovat osm desítek odborníků. Milan Hnilička tuto agenturu ale považuje pouze za mezikrok. Jeho snem do budoucna je samostatné ministerstvo sportu.

 

Ty diskuze o tom podle něj už probíhají. "Chtěl bych věřit, že k tomu jednou opravdu dojde. Nevěřím, že se to stane v blízké době, agentura je ale dobrý začátek. Zahájili jsme evoluci ve sportovním prostředí," uvedl Hnilička.

 

 

Špatný stav zázemí podle sportovních klubů často odrazuje rodiče, kteří pro sportování dětí volí raději větší města. Klubům především z vesnic pak děti chybí, a tím pádem i peníze na provoz a údržbu.

 

Děti jsou podle Hniličky budoucností sportu. "Musíme rodičům vysvětlit, proč mají vést děti ke sportu. Rodiče by měli pochopit, že ty děti mohou být v životě úspěšné, i když nebudou reprezentovat," řekl Hnilička.

 

Přístup by se měl změnit nejen rodičům, ale i majitelům klubů. "Velmi nám chybí začlenění juniorských hráčů do seniorských týmů. Pokud  neuvidí svou budoucnost v seniorském týmu, budou nám odcházet do zahraničí, nebo nebudou mít motivaci. Na to se musíme zaměřit," uvedl Hnilička.

 

"Kvalita práce s mládeží v klubech stoupá, ale nemyslím si, že je dostatečná. Nejsme na světové úrovni. Potřebujeme investovat víc prostředků, abychom měli víc profesionálních trenérů," tvrdí Hnilička.

 

Právě kvůli špatnému financování Hnilička údajně vstoupil do politiky. "Nebyl to zrovna můj cíl, ale je to jediná cesta, jak sportu pomoct. Měl jsem možnost vidět ten deficit financování sportu v naší republice. Proto jsem tu oblast opustil a pustil se do politiky," dodává Hnilička.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.