Domácí + politika (Úterý, 18. června 2019 19:29:56)

Ve škole v Mostě je taková zima, že se žáci učí v bundách!

Problémy mají žáci Střední odborné školy gastronomie a služeb v Mostě. Budova školy je ve velmi špatném stavu a je problém ji vytopit. Žáci ve škole mrznou. Na začátku týdne byla ve třídách taková zima, že žáci byli raději v bundách a zkracovalo se i vyučování. Ve čtvrtek tam dorazili pracovníci krajské hygienické stanice.

Přes okna je vidět místa, která by měla dokonale těsnit. Profukování a úniky tepla se tady řeší lepicí páskou. Kvůli vánočním prázdninám byla škola dva týdny prázdná a než se staré topení znovu zahřálo, nedalo se tu tři dny pořádně učit.

 

"Začali jsme sice včas topit, ale ještě se ta budova nestihla vytopit. Žákům jsme povolili, aby chodili v bundách, měli i teda boty," uvedla Ivana Hermannová, ředitelka Střední odborné školy gastronomie a služeb.

 

Každou třídu ve čtvrtek procházela inspektorka krajské hygienické stanice a měřila, jestli se uvnitř dá vůbec fungovat. Průměrná teplota se prý pohybovala jen kolem osmnácti stupňů. Pokud by klesla ještě o dva stupně níže, hygienici už by ve škole vyučování zastavili.

 

 

"Zítra bude probíhat další měření, teplota 18 stupňů není sice příjemná, nicméně dle zákona to není teplota, kdy nařizujeme, aby byla výuka zastavena," řekla Lenka Šimůnková, ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.

 

Podobné problémy mají i další školy v republice. Většinou jsou jejich zřizovateli města nebo kraje, na rekonstrukce prý nemají peníze. Za 40 let se na budově neprovedla žádná zásadní rekonstrukce, odhady jen na výměnu fasády a oken jsou okolo 90 milionů korun.

 

"V tuto chvíli nejsou finance na rozsáhlou rekonstrukci. Snažíme se to řešit drobnými technickými úpravami," doplnila Lucie Dosedělová, mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje.

 

Měsíčně škola protopí 180 tisíc. Zrekonstruované školy platí o sto tisíc méně.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.