Domácí + politika (Úterý, 18. června 2019 19:40:18)

Poslední šance získat dotaci na nový kotel. Stát rozdělí tři miliardy

Ministerstvo životního prostředí spouští poslední vlnu kotlíkových dotací. Lidé, kteří topí neekologickým kotlem, mají ještě jednu možnost pořídit si výrazně levněji nové kotle. Stát na ně uvolní přes tři miliardy korun.

O výměnu mohou lidé žádat prostřednictvím krajů, ty musí výzvy pro občany vyhlásit nejpozději do konce září letošního roku a nejpozději do října spustit příjem žádostí.

 

Většina to ale prý stihne dřív. Dotaci mohu žadatelé získat až do výše 127 500 korun, dalších 20 tisíc získají jako bonus ti, kteří kotlíkové dotace zkombinují s programem Nová zelená úsporám.

 

V krajích ze zhoršenou kvalitou ovzduší, jako je Moravskoslezský nebo Ústecký, se připravuje speciální dotační program, ve kterém bude možné vyměnit neekologické kotle i domácnostem, které nemají dostatek peněz.

 

 

Program umožní peníze na nový kotel získat dopředu a to celou jeho pořizovací cenu. Ve 3. vlně je v plánu vyměnit na 30 tisíc kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Jejich provoz skončí v září 2022. Získat dotaci na kotel na uhlí už nebude ve třetí výzvě možné.

 

Podporovány budou jen kotle na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.