Domácí + politika (Neděle, 16. června 2019 9:32:44)

Pozor! Česko čekají další přívaly sněhu a závěje! Navíc hrozí náledí

Česká republika se zatím lepšího počasí nedočká. Meteorologové vydali další výstrahu, v níž varují před novou sněhovou nadílkou, závějemi a náledím.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) opět varuje před dalším dsněhem. Kolem poledne dokonce vydal výstrahu před závějemi. Ty se budou vyskytovat zejména v Krušných a Jizerských horách. V celých Čechách také od čtvrtečního podvečera do pátečního dopoledne platí riziko náledí. Opatrní by proto měli být zejména řidiči.

 

Výstraha před závějemi s vysokým stupněm nebezpečí platí od čtvrtečního poledne do páteční půlnoci. Některé silnice v Ústeckém a Libereckém kraji tak mohou být nesjízdné. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a počítat s delší dobou jízdy. "Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla," radí meteorologové.

 

On-line reportáž

Sníh komplikuje dopravu v Česku

21:50

Na dálnici D1 na 131. kilometru na trase Praha - Říkovice komplikuje dopravu porouchaný kamion. Na místě se tvoří dlouhé kolony.

21:45

Na dálnici D48 na 54,3. kilometru na trase Frýdek Místek - Český Těšín došlo k nehodě šesti vozidel. Jízdní pruh je uzavřen.

21:25

Ledovka komplikuje provoz na silnici 410 u obce Menhartice v okrese Třebíč. Na silnici jsou uvízlé nákladní automobily. 

 

ČHMÚ varoval také před tvorbou náledí. To hrozí zejména v Praze, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině.

 

Na českých horách a Českomoravské vrchovině bude nadále sněžit. Do pátečního rána napadne deset až třicet centimetrů nového sněhu a vítr může místy vytvářet sněhové jazyky. „V důsledku kombinace čerstvého větru a sněhu se budou v Čechách a na Českomoravské vrchovině od poloh nad 500 m n. m. do čtvrtečního večera nadále místy tvořit sněhové jazyky,“ uvedla mluvčí Českého hydrometeorologického ústav Dagmar Honsová.

 

Sněhová kalamita bude na některých místech pokračovat i v příštích dnech, o víkendu by však v nížinách mělo dojít k oblevě.

 

Předpověď počasí na víkend:

 

Pátek

Pátek bude nejchladnějším dnem v týdnu, v noci teploty klesnou na -2 až -6 stupňů, místy i -9 stupňů. Přes den se teploty budou pohybovat okolo -4 až 0 stupňů. Bude přetrvávat oblačno - dopoledne zasněží jen ojediněle, odpoledne ale bude přibývat oblačnosti a sněhových srážek. Na východě Moravy bude sníh padat až večer. Večer se začne oteplovat, ale zároveň bude sílit vítr foukající od západu. V nárazech dosáhne rychlosti 55 km/h.

 

Sobota

Sobota bude zatažená. Z důvodu postupného oteplení však sněhové srážky v nižších polohách postupně vystřídá déšť. Ten bude padat zejména k večeru na západě Čech. V noci se teploty budou pohybovat okolo 1 až -3 stupňů, během noci se ale bude nadále oteplovat. Přes den teploty stoupnou na 0 až 4 stupně. Foukat bude čerstvý vítr, který místy s nárazy dosáhne rychlosti 55 km/h. Zejména na horách kvůli tomu hrozí tvorba sněhových jazyků a závějí.

 

Neděle

I v neděli bude zataženo s občasným deštěm. Ve vyšších polohách postupně budou přibývat smíšené a sněhové srážky. Zejména na horách v Čechách budou vydatné. V noci bude okolo 4 až 0 stupňů, přes den se teploty vyšplhají až na 2 až 6 stupňů. Pocitová teplota ale může být nižší v důsledku silného větru, který bude Česko v neděli sužovat. Místy s nárazy dosáhne rychlosti 70 km/h, na horách až 90 km/h.

 

 

Počasí už od středy komplikuje dopravu na celém našem území. Podle energetiků bylo bez proudu zhruba šest tisíc odběratelů. K výpadkům došlo v okresech Jablonec nad Nisou, Semily a Děčín, kde ČEZ vyhlásila kalamitní stav už ve středu večer. Problémy se podařilo vyřešit až ve čtvrtek večer. "Situace v terénu se naprosto uklidnila. V současné době se nám podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí a řešíme již jen jednotlivé poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny jsou již jen jednotliví odběratelé," sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Předběžné odhady škod jsou 3 miliony korun.

 

Kamiony uvízly i na Praze západ mezi Hostivicemi, Chýní a Chrášťanami:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.