Domácí + politika (Úterý, 18. června 2019 18:44:31)

D1 na Moravě kolabovala. Bourala auta a tvořily se kolony

Nehoda dvou kamionů zablokovala před polednem dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou. Směr od Ostravy na Brno byl uzavřený. V místě trápilo řidiče husté sněžení a ledovka. Před polednem se podařilo zprůjezdnit alespoň jeden jízdní pruh. Meteorologové dopoledne upřesnili výstrahu před silným větrem.

Husté sněžení se v dopoledních hodinách přesunulo na Olomoucko a Ostravsko. Nehoda kamionů zkomplikovala provoz na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou. Směr z Ostravy byl na několik desítek minut úplně uzavřen, později hasiči odklidili alespoň levý jízdní pruh. Problémy jsou na D1 také před Brnem, kde se tvoří dlouhé kolony.

 

Kvůli sněžení a kolonám má problémy také ostravská MHD. Cestující zejména na příměstských linkách musí počítat až s půlhodinovým zpožděním! Dopravní podnik je vyzývá, aby vyrazili s dostatečnou časovou rezervou.

 

Meteorologové upřesnili také výstrahu před větrem, novými přívaly sněhu a sněhovými jazyky. "Výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a sněhovými jazyky vyhlašujeme s výjimkou Moravy a Slezka také na středu. Výstraha před novou sněhovou pokrývkou nově platí výhradně pro polohy nad 700 m n. m., před sněhovými jazyky výhradně pro polohy nad 600 m n. m.," napsali meteorologové z ČHMÚ.
 

On-line reportáž

Počasí komplikuje dopravu v Česku

18:05

V obci Ruda nad Moravou na Šumpersku se srazil sypač s osobním autem. U Prlova na Vsetínsku je silnice I/49 průjezdná kyvadlově poté, co tu sypači upadla radlice.

18:00

Komunikace I/46 mezi Šternberkem a Moravským Berounem je s opatrností průjezdná pro osobní vozidla i kamiony.

17:00

Komunikace I/46 je ve směru ze Šternberka na Moravský Beroun a v opačném směru uzavřena. V uvedeném úseku stojí kamiony, uvedla policie.

 

Podle meteorologů se Česko musí připravit také na silný vítr. Ten bude v Čechách, s výjimkou severovýchodu republiky, a na Českomoravské vrchovině vát rychlostí 5 až 9 m/s. Místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h). S větrem přijdou sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení.

 

"V Jeseníkách a Beskydech napadne do středečního rána 10 až 25 cm nového sněhu. Na horách v Čechách, zejména na severozápadě a severu bude vydatně sněžit i během středy a noci na čtvrtek a do čtvrtečního rána napadne celkově 20 až 50 cm nového sněhu," předpovídají meteorologové.

 

 

Ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky, na horách pak i závěje. Na Moravě a ve Slezsku do středečního rána, v Čechách a na Českomoravské vrchovině pak až do středečního večera.
 

 

Napilno měli od rána silničáři po celé republice. Desítky výjezdů zaznamenali také hasiči a policisté, a to zejména kvůli zapadnutým kamionům. Vzpříčený náklaďák na desítky minut uzavřel důležitý tah 1/35 na Svitavsku. O kousek dál pak na stejné silnici boural kamion s autobusem.

 

Hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli k několika autobusům, které ze zapadané silnice sjely do příkopu. Velké problémy byly také na Liberecku, kde některé silnice mířící k hraničním přechodům s Polskem jsou pro kamiony zcela uzavřeny.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí:

 

Na D1 u Jihlavy byla ráno kvůli námraze snížena rychlost na 80 km/h. Brzy ráno se u Velkého Beranova srazilo auto se sypačem. Větší potíže se ale mezi Prahou a Brnem D1čce tentokrát vyhnuly.

 

Před kluzkou vozovkou varovali před 7. hodinou silničáři také na D3 u Českých Budějovic, na D5 u hraničního přechodu Rozvadov, na D6 mezi Karlovými Vary a Chebem, a na D8 u hraničního přechodu Petrovice. Po osmé hodině ale výstrahy zrušili.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.