Domácí + politika (Neděle, 16. června 2019 8:53:45)

V Česku stoupá počet lidí s chřipkou. Pacientů bude přibývat

Kašel se teď z postelí a ordinací začíná ozývat častěji. Navíc podle hygieniků začátkem nového roku vzrostl i počet prokázaných chřipkových onemocnění. Vyšší počet hlásí třeba na jihu Čech.

Podle mluvčí Krajské hygienické stanice České Budějovice Jitky Luňáčkové došlo v Jihočeském kraji v prvním lednovém týdnu k mírnému vzestupu počtu hlášených aktuálních respiračních onemocnění chřipkových.

 

"V přepočtu na sto tisíc obyvatel je to 1138 nemocných za tento týden," oznámila mluvčí Luňáčková. To je o půl procenta více, než tomu bylo na konci prosince. "Vzhledem k tomu, že je to onemocnění, které se šíří kontaktem a vzdušnou cestou a lidé zůstávají více uzavřeni v prostorech, tak dá se předpokládat, že počet onemocnění bude stoupat," dodává.

 

Chřipka je kapénková nákaza a šíří se smrkáním a kýcháním. Pokud pacienti nemohou zůstat doma, měli by si chránit ústa při smrkání a kašlání kapesníkem nebo rukou. Virus chřipky totiž letí až dva metry. Podle lékařky by měli lidé konzumovat více vitamínu C, a pokud je to možné, vyhýbat se většímu kolektivu lidí.

 

 

Nejvíce nemocných je podle hygieniků v současné době mezi dětmi do pěti let. Naopak nejméně pacientů je zatím mezi seniory na šedesát let.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.