Domácí + politika (Neděle, 16. června 2019 9:46:48)

V Česku udeří silný vítr, místy napadne skoro půl metru sněhu!

Podle meteorologů nás čeká krušný týden - Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal hned několik výstrah. Během celého týdne mělo sněžit, místy napadne téměř půl metru sněhu a hrozí nebezpečí sněhových jazyků, závějí a lavin. Platí rovněž výstraha před silným nárazovým větrem.

Po relativně teplém víkendu by mělo opět přijít ochlazení - informoval o tom ČHMÚ ve své týdenní předpovědi počasí. Kromě poklesu teplot nás v příštích dnech čeká i silný nárazový vítr, který na horách dosáhne rychlosti až 90 km/h.

 

Výstraha před silným větrem platí od úterý do středy pro Prahu, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Pardubický kraj a Vysočinu. Pro Karlovarský kraj, Ústecký kraj a Liberecký kraj výstraha platí až do čtvrtka.

 

Během celého týdne můžeme podle ČHMÚ rovněž očekávat sněhové srážky na většině území - zejména hory pokryje vysoká vrstva nového sněhu. Výstraha před novou sněhovou pokrývkou platí od úterý do středy pro většinu krajů s výjimkou Prahy, Jihomoravského kraje a Středočeského kraje. Napadnout by mělo 5 až 15 cm sněhu, na horách 10 až 40 cm sněhu.

 

V Krkonoších a Jeseníkách podle horské služby platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. ČHMÚ varuje, že od úterý do středy na horách hrozí tvorba závějí.

 

Meteorologové rovněž vydali výstrahu před sněhovými jazyky, které se budou tvořit na většině území Česka s výjimkou Prahy a Jihomoravského kraje. Řidiči by měli dbát opatrnosti - na silnicích dojde ke zhoršení sjízdnosti, některé budou dokonce zcela nesjízdné. Výstraha platí od úterý do středy.

 

Pondělí
V pondělí bude zataženo až oblačno a na většině území bude padat sníh, který by se měl v Čechách postupně proměnit v déšť. Teploty se budou přes den pohybovat okolo -1 až 4 stupňů, na východě bude chladněji a teploty tam klesnou na -5 až 0 stupňů. Foukat by měl slabý vítr.

 

Úterý
V úterý bude převážně zataženo a na celém území podle meteorologů můžeme očekávat sněhové srážky nebo déšť se sněhem. Na horách by mělo sněžit vydatněji. Nejnižší noční teploty budou od 2 do -2 stupňů, na východě klesnou dokonce až na -3 až -7 stupňů. Přes den se teploty budou pohybovat od 2 do 6 stupňů, na východě bude opět o něco chladněji.

 

Během dne bude postupně sílit vítr, který místy s nárazy dosáhne rychlosti až 70 km/h, na horách 90 km/h. Od vyšších poloh hrozí tvorba sněhových jazyků a na horách i závějí.

 

 

 

Středa
Ve středu bude také zataženo s občasným sněžením, na severu na horách by měly být sněhové srážky vydatnější. Noční teploty se budou pohybovat od 2 do -2 stupňů, přes den od -1 do 3 stupňů. Během středy bude území Česka stále sužovat silný vítr, který místy s nárazy dosáhne rychlosti 55 km/h, na horách kolem 70 km/h.

 

Čtvrtek
Ve čtvrtek bude na většině území sněžit, k večeru začne srážet ubývat. V noci budou teploty okolo 0 až -4 stupňů, přes den se budou pohybovat od -3 do 1 stupně. Na většině území by měl foukat jen mírný vítr, na Českomoravské vrchovině však stále bude dosahovat rychlosti 55 km/h.

 

Pátek
I v pátek můžeme podle meteorologů očekávat sněžení, v nižších polohách postupně déšť nebo smíšené srážky. Teploty v noci klesnou na -2 až -6 stupňů, výjimečně až -8 stupňů. Přes den bude okolo -2 až 2 stupňů. Během dne postupně opět zesílí vítr, který s nárazy bude foukat rychlostí 55 km/h, na horách kolem 70 km/h.

 

Víkend
O víkendu přijde oteplení a sněhové srážky na většině území vystřídá déšť. Sněžit by mělo pouze ve vyšších polohách. Noční teploty se budou pohybovat okolo 3 až -2 stupňů, přes den stoupnou na 1 až 6 stupňů.

 

Přívaly sněhu trápí i Rakousko, Německo a Slovensko:

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pokožku v zimě ohrožuje mráz i vytopené místnosti
Nestihli jste předpověď počasí? Jednoduché triky, jak odhadnout počasí podle přírody

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.