Domácí + politika (Pondělí, 20. května 2019 12:32:16)

Tohle v Kauflandu prodávali jako džem. Ovoce viděl jen z rychlíku

Inspektoři objevili v obchodech Kaufland falšovaný džem. Místo avizovaných 50 gramů ovoce na 100 gramů džemu, v něm višní bylo jen 34,8 gramu. Inspekce nařídila obchodu uvedenou šarži stáhnout z pultů. Kaufland čeká řízení o uložení pokuty a příští dodávky stejného džemu musí nechat zkontrolovat.

Závadný džem objevili pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Hned nařídili, aby ho Kaufland ze všech poboček stáhnul. Jedná se o višňový džem výběrový značky K-Classic v 450gramovém balení s minimální trvanlivostí do 27. 10. 2019. Džem byl vyrobený v Německu.

 

"Na obalu potraviny bylo mj. uvedeno: ´složení: višně (50%)´ a ´Na 100 g hotového výrobku bylo použito 50 g ovoce´. Laboratorní analýza SZPI ale u odebraného vzorku prokázala podíl višní pouze v množství 34,8 g na 100 g hotového výrobku," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

 

Prodávat produkt, který co do složení uvádí spotřebitele v omyl, je podle inspektorů porušením předpisů. SZPI se společností zahájila správní řízení o uložení pokuty.

 

"SZPI nařídila prodejci stažení závadné šarže z celé své tržní sítě a dále prodejci nařídila provést u tří následujících dodávek předmětné potraviny analýzu stanovující podíl ovocné složky ve výrobku," dodal Kopřiva.

 

 

Prodejce si musí analýzu objednat v akreditované laboratoři a sám ji musí zaplatit.

 

Redakce TN.cz oslovila s žádostí o vyjádření také společnost Kaufland Česká republika. Pokud své stanovisko poskytne, bude článek upraven.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.