Domácí + politika (Pondělí, 20. května 2019 13:34:02)

Koňskou farmu zničil strašlivý požár, lidé přispěchali na pomoc

Radnice v Chrastavě na Liberecku pořádá sbírku na koňskou farmu Vysoká. Tento rozsáhlý luxusní ranč postihl na začátku prosince obrovský požár. Odhadovaná škoda se pohybuje mezi 50 až 60 miliony korun.

Obrovské plameny vyšlehly z hotelové části koňské farmy Vysoká v Chrastavě na Liberecku poslední den v listopadu kolem desáté večer. Oheň postupně zničil 10 z 15 pokojů. Hasičům práci komplikoval silný vítr.

 

"Hoří tam uskladněné senáže, hoří vybavení penzionu, bytových jednotek, které jsou v tom půdním prostoru," popsal řídící důstojník libereckých hasičů Jaromír Mottl.

 

"Ze začátku jsme evakuovali nebo zachraňovali zhruba asi dvacet až třicet koní," doplnil Mottl. Farma byla mezi chovateli koní v Česku známá unikátem, byla totiž jedinou chovnou stanicí achaltekinských koní.

 

Majitelům se ji podařilo postupně přebudovat v obří ranč s veškerým zázemím. Město Chrastava teď na svých stránkách organizuje sbírku, která by měla majitelům pomoci a sama přispěje peněžitou pomocí. Na spáleniště přijíždějí dobrovolníci a pomáhají zdrceným majitelům před zimou zabránit ještě větším škodám. Farma byla sice pojištěná, ale nikoli na vnitřní vybavení.

 

 

"Když to sečtu a podtrhnu, tak my v tom budeme třeba minus 5 až 6 milionů odhaduju. My si pomoci strašně vážíme. Na druhou stranu jsme malinko v rozpacích. Jsme sice podnikatelé. Na druhou stranu mi shořel byt, kde bydlely moje tři děti a to nemá s podnikáním nic společného," popsala spolumajitelka farmy Václava Jarošová.

 

Majitelka teď bojuje hlavně s tím, aby nemusela začít propouštět zaměstnance, protože kvůli požáru musela zrušit ubytování hostů.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.