Domácí + politika (Pátek, 23. srpna 2019 7:34:42)

"Hoří, utečte!" Hasiči chtějí posílat lidem varovné SMS zprávy

Od příštího roku by v České republice mohly začít fungovat varovné SMS zprávy. Lidem by přišly v případě nebezpečí, jako jsou blížící se povodně nebo požár v okolí. Podle hasičů, kteří se na projektu podílejí, to neznamená, že už nebudou sirény. Je to služba navíc.

Zvuk sirén Češi už dobře znají, ulicemi se rozezní vždy první středu v měsíci, anebo v případě nebezpečí. Vedle sirén by od příštího roku mohly po celém Česku fungovat varovné SMS zprávy. Změny vítá třeba prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob Pavlína Spilková Od narození totiž neslyší.

 

"Krizové SMSky jsou dobrá věc. Vítám tuto službu. Sirénu totiž neslyším, může se tak stát, že když nějaké nebezpečí bude, já se o něm nedozvím," řekla TV Nova Spilková.

 

O spuštění takové služby jednají s největšími operátory v Česku hasiči. Podle nich by v případě katastrofy přišla varovná zpráva jen lidem, kterým hrozí nebezpeční v jejich bezprostředním okolí.

 

"Jsou to různé situace, kdy je potřeba informovat obyvatelé o tom, jak se mají zachovat, dát jim případně nějaké instrukce. V nedávné době jsme měli třeba požár, kde docházelo k vývinu velkého množství kouře, takže například informaci o tom, aby zavřeli okna," popisuje možnost systému mluvčí hasičů Jan Urbánek.

 

 

Na zavedení mobilní aplikace jsou už operátoři jako je T-Mobile nebo Vodafone technologicky připravení.

 

"Ta část vývoje, která spadla na Vodafone, šla za naší stranou. Bylo to v řádech statisíců. Samotné rozposílání bude samozřejmě taktéž na naší straně," řekl TV Nova mluvčí společnosti Vodafone Marek Streiger.

 

 

Operátor T-Mobile uvažuje taky o tom, že by prostřednictvím SMS zpráv pomáhal ve vymezených místech policii s pátráním po nebezpečných pachatelích nebo pohřešovaných lidech.

 

"Zejména po vyhlášení pátrání je v některých případech důležité, aby byla veřejnost informovaná co nejdříve. Od začátku roku jsme například vyhlásili pátrání po více než dvou tisícovkách pohřešovaných dětí," doplnila policejní mluvčí Lenka Sikorová.

 

Princip varovných SMS zpráv v Česku už teď funguje. Obce používají mobilní rozhlas, který nahrazuje ten klasický.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.