Domácí + politika (Pátek, 23. srpna 2019 7:17:50)

ŘSD zapomnělo vyplatit vlastníka pozemku. Teď nemůže stavět!

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se potýká s vážným a poměrně kuriózním problémem při stavbě nové dálnice D3. Na jednom z úseků je místo silnice prázdná díra, protože ŘSD nemá oprávnění tam stavět.

ŘSD na jihu Čech nově buduje dálnici D3, na úseku mezi Ševetínem a Borkem nad Českými Budějovicemi se však stavba "nečekaně" zadrhla. ŘSD totiž administrativně pochybilo, a nemá tudíž oprávnění na úseku stavět, upozornil web zdopravy.cz.

 

Jedná se o zhruba 50 metrů dálnice, kterou vlastní soukromník. Silničářům se v roce 2017 podařilo s majitelem domluvit na vyvlastnění pozemku, neposlali mu ale v šedesátidenní lhůtě peníze. Ten si tudíž zažádal o navrácení pozemku a stát mu vyhověl. "Člověk, který je zodpovědný za toto pochybení, už není v zaměstnaneckém poměru ŘSD," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

 

Problém s dírou v dálnici se tím ale nevyřešil. ŘSD letos sice podalo druhý návrh na vyvlastnění, v listopadu se ale majitel pozemku proti rozhodnutí odvolal. "S majitelem paralelně jednáme. Z jeho strany je jasný tlak na cenu výkupu," informoval Rýdl. Nabídnutou částku ale odmítl komentovat, mělo by se jednat o několik set tisíc korun.

 

 

 

Pokud jednání nevyjde, je otázkou, jak se ŘSD vypořádá s padesátimetrovou dírou, která by se na nové dálnici nacházela. Pravou část plánované dálnice v současnosti tvoří silnice I/3, na levé polovině se nachází soukromý pozemek.

 

Na dálnici D3 se nejedná o první problém. U Tábora Bratři Bratránkovi z Motocentra blokují stavbu rovněž sporem o pozemek. ŘSD jim nabídlo odškodnění ve výši 20 milionů korun, úsek je však stále nedostavený a komplikuje tamní dopravu. Cílem D3 je spojit Prahu s Českými Budějovicemi a ty pak s rakouskou rychlostní silnicí S10.

 


 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.