Domácí + politika (Čtvrtek, 25. dubna 2019 0:45:36)

Čerstvý květák obsahoval koktejl pesticidů, odhalila inspekce

Inspektoři zajistili v rámci kontrol čerstvého ovoce a zeleniny závadný květák z Polska, který obsahoval koktejl z pesticidů. Inspekce s provozovatelem zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se zaměřuje i na kontroly cizorodých látek v sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny. Tentokrát inspektoři narazili na nevyhovující šarži květáku.

 

Tu zjistili během kontroly ve velkoskladu společnosti Bovysw s.r.o. se sídlem v Dědové. Jednalo se o čerstvý květák od polského dodavatele Vegamix.

 

"Laboratorní rozbor SZPI potvrdil nadlimitní přítomnost tří druhů pesticidů: (1.) flonicamid – zjištěná koncentrace 0,15 miligramů na kilogram (mg/kg), limit 0,03 mg/kg; (2.) methomyl - zjištěná koncentrace 0,029 mg/kg, limit 0,01 mg/kg; (3.) tebuconazole - zjištěná koncentrace 0,34 mg/kd, limit 0,05 mg/kg," informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

 

Provozovatel tak porušil nařízení o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech. SZPI podle Kopřivy zahájí s provozovatelem správní řízení o uložení pokuty.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.