Domácí + politika (Čtvrtek, 25. dubna 2019 0:42:13)

Babiš je premiérem přesně rok. Oznámkujte ho jako ve škole

První vládu Andreje Babiše jmenoval prezident Miloš Zeman přesně před rokem. Od začátku Babiš čelí kritice kvůli trestnímu stíhání a spolupráci s komunisty. Musel se potýkat také s kauzou údajného únosu jeho syna. Jak vše podle vás zvládnul?

Babišova první vláda měla krátké trvání. V Poslanecké sněmovně nezískala důvěru, a tak musela podat demisi. Prezident ale znovu pověřil sestavením kabinetu předsedu hnutí ANO. Tentokrát Babiš podepsal koaliční smlouvu s ČSSD a domluvil se na podpoře komunistů.

 

Zhodnotit Babišovo působení v čele vlády můžete i vy. Oznámkujte ho v různých "předmětech" jako ve škole - od jedničky po pětku. Stanovili jsme hned osm bodů, za jejichž zvládnutí můžete premiéra pochválit, nebo naopak zkritizovat.

 

Činnost vlády a Babišovo vedení

Anketa

Činnost vlády a Babišovo vedení

Hlasovalo 20949 lidí.
Babiš si premiérský úřad pozměnil k obrazu svému. Vláda podle jeho motta "řídit stát jako firmu" začíná jednat brzy ráno a podniká výjezdy do krajů. Mezi nejdůležitější body, které vláda schválila, patří návrh státního rozpočtu nebo zvýšení minimální a zaručené mzdy. Jedná také o zavedení pěti týdnů dovolené, na tom se ale zatím neshodla.

 

Reprezentace v zahraničí

Anketa

Reprezentace v zahraničí

Hlasovalo 17693 lidí.
"Tolik zahraničních politiků, co bylo v Praze od mého nástupu, ještě v České republice nebylo," chválil se Babiš a zároveň dodal, že stále navštěvuje zahraniční státy a hájí české zájmy v Evropské unii. V současnosti je Babiš na návštěvě Maroka. Podle kritiků se ale premiér chlubí zásluhami, které nejsou jeho. Někteří státníci totiž do Česka zamíříli kvůli oslavám 100 let Československa.

 

 

Řešení politických krizí

Anketa

Řešení politických krizí

Hlasovalo 16704 lidí.
Opozice premiéra kritizuje především kvůli spolupráci s KSČM. Dalším sporným bodem je jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo a podezření ze střetu zájmů. Babiš je obviněn z podvodného získání dotace z evropských fondů, odstoupení ale odmítá.

 

Podívejte se na reportáž o údajném únosu Babišova syna:

 

V posledních týdnech musel také Babiš řešit kauzu kolem údajného únosu jeho syna. Ten v rozhovoru pro Televizi Seznam uvedl, že byl unesen Babišovým spolupracovníkem na okupovaný ukrajinský Krym. Podle premiéra jeho syn trpí schizofrenií a novináři jeho nemoci využili. Únos už vyšetřuje policie.

 

Dalších pět známek, včetně té za vztah k dětem nebo komunikaci s médii, můžete dát premiérovi na další stránce:

 

Vztah k dětem

Anketa

Vztah k dětem

Hlasovalo 7528 lidí.
Premiér několikrát prohlásil, že by pro své děti udělal cokoliv. Na dva starší potomky převedl vlastnická práva k farmě Čapí hnízdo, což část veřejnosti kritizuje. Stejně tak Babišovo chování vůči nejstaršímu synovi, který s pracovníkem Agrofertu Petrem Protopopovem odjel na Krym a Ukrajinu. Obě Babišovy starší děti trpí podle premiéra psychickými poruchami.

 

Komunikace s médii

Anketa

Komunikace s médii

Hlasovalo 7914 lidí.
Babiš se především v souvislosti s kauzou údajného únosu syna Andreje mladšího opřel do novinářů portálu Seznam Zprávy, který rozhovor s jeho synem odvysílal. Na tiskových konferencích odmítá odpovědět na otázky jeho redaktorů, několikrát se pustil také do novinářů DVTV nebo České televize.

 

Jazykové schopnosti

Anketa

Jazykové schopnosti

Hlasovalo 7862 lidí.
S předcházejícím bodem souvisí také Babišovy vyjadřovací schopnosti. Premiér bývá parodován pro styl mluvy, jako rodilý Slovák totiž často zaměňuje česká a slovenská slova. Na tiskových konferencích také opakuje některé fráze stále dokola. Podle jazykových expertů má ale poměrně kultivovaný projev.

 

 

Komunikace a kontakt s občany

Anketa

Komunikace a kontakt s občany

Hlasovalo 7761 lidí.
Babišovo "čau lidi", kterým začíná téměř každý jeho příspěvek na sociálních sítích, už zlidověl. Premiér především facebooku využívá k propagaci svých úspěchů. Jeho profil je plný fotek s "běžnými" občany, které se prý snaží navštěvovat v jejich obcích, jak jen to jde.

 

Styl oblékání a image

Anketa

Styl oblékání a image

Hlasovalo 7708 lidí.
Babiš podle odborníků na módu do politiky přinesl uvolněnější styl oblékání. Na veřejnosti i ve Sněmovně vystupuje často pouze v košili, případně i v saku, kravatou nebo motýlkem se netrápí. Na zahraničních cestách nebo při setkání s jinými světovými politiky ale většinou nosí celý oblek i s kravatou.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.