Domácí + politika (Pondělí, 20. května 2019 13:33:21)

Alarmující zpráva! Získat zbraň nelegálně je v Česku snadné

Podle odhadů odborníků koluje po Česku kolem dvou a půl milionu nelegálně držených střelných zbraní. Jejich počty nesnižuje ani každoroční, takzvaná zbraňová amnestie.

Podle kriminalistů je poměrně jednoduché se ke zbrani bez jakéhokoliv povolení nebo zbrojního průkazu dostat. Černý trh a kriminální podsvětí, právě tam se nelegální pistole, kulovnice, ale také samopaly prý prodávají za pár tisícovek.

 

Přesné statistiky pochopitelně nejsou, ale nelegálních zbraní může být u nás kolem 2,5 milionů. "Už jen samotné držení nelegální zbraně je trestné a zákon na to pamatuje až dvouletým vězením," upozorňuje mluvčí královéhradecké policie Jan Čížkovský.

 

Že není nijak složité zbraň koupit třeba přes internet se před časem přesvědčil i reportér televize Nova. Nepotřeboval žádné povolení, ani zbrojní průkaz. Plně funkční brokovnici se mu podařilo koupit od muže z Blanenska.

 

 

Dalším způsobem je úprava například plynové nebo airsoftové pistole na nebezpečnou zbraň. 18. listopadu vydal britský deník The Guardian článek o tom, jak si anglické podsvětí nakupovalo u české firmy vzduchové zbraně, které pak v garáži nedaleko Bedfordu upravovalo na smrtící, plně funkční pistole.

 

Každoročně kriminalisté vyšetřují stovky zločinů spáchaných zbraní. Desítky z těchto pachatelů mají zbraň nelegálně. Jen letos zmizelo v podsvětí na 160 zbraní, které zloději ukradli během vloupání do domů a bytů. "Při vloupáních nám zmizelo 98 dlouhých palných zbraní a 68 krátkých střelných zbraní," dodává policejní mluvčí.

 

 

A vina může padnout také na majitele takové zbraně. Jejich povinností je zbraň zajistit a znepřístupnit tak, aby s ní nemohl manipulovat nikdo jiný.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.