Domácí + politika (Pondělí, 20. května 2019 12:36:26)

Za Vánoce si připlatíme! Spočítali jsme, na kolik vyjde večeře

Letošní extrémní sucho si začíná vybírat svou daň. Špatná úroda zeleniny zvedá její cenu. U některých plodin stoupne až o polovinu. Nejvíce si připlatíme za květák, hlávkové zelí nebo mrkev. A růst cen ovlivní také štědrovečerní večeři.

Rajčata, mrkev, okurka, ledový salát a pro trochu ostrosti cibulka. Udělat si doma takový salát se v posledních týdnech pěkně prodraží. "Například u brambor jsme zaznamenali kvůli suchu a špatné úrodě třetí nejhorší sklizeň v historii sledování od roku 1920," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

 

Kromě brambor oproti loňsku podražilo výrazně i zelí, květák, ledový salát anebo okurky. Mrkev je dokonce dražší o polovinu. Ceny letos kromě sucha a horší úrody zvýšil i nedostatek pracovníků v zemědělství. Zeleninu nemá kdo sklízet, a tak do polí vyjela hlavně technika.

 

"Pakliže spotřebitel chce získat zeleninu nebo třeba brambory teď před Vánocemi za lepší cenu než v maloobchodě, tak by se měl obrátit na pěstitele, kteří aspoň ty základní komodity dokáží nabídnout za několika násobně nižší cenu," doporučuje agrární analytik Petr Havel.

 

Vyšší cena zeleniny se projeví i při přípravách vánoční tabule. A vypadá to, že dražší bude i kapr. A protože přesně za měsíc nás čeká Štědrý večer, vydala se reportérka Lucie Linhartová do obchodů, aby zjistila, na kolik nás letos slavnostní večeře vyjde.

 

 

Na bramborový salát reportérka nakupovala brambory, kyselé okurky, cibuli, hořčici, majonézu, zakysanou smetanu a vepřovou šunku. Za takový nákup těchto potravin si oproti loňsku připlatíme zhruba o šest korun víc. Pokud do salátu dáváte i mrkev, vyjde vás ještě dráž.

 

Kapr oproti loňsku zdražil o deset procent, což na půlkile dělá asi devět korun. Před Vánoci ale jeho cena ještě vyletí nahoru. I cukroví bude letos dražší. Za to kupované dáme až o 15 procent víc než loni. Pokud si ale upečete domácí, ušetříte podle odborníků zhruba 800 korun na třech kilogramech.

 

Když tedy ke slavnostní večeři přidáme i cukroví, letos nás vyjde štědrovečerní menu pro čtyřčlennou rodinu asi o 30 korun více než před rokem. Tento výsledek se ale znovu těsně před svátky může ještě změnit.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.