Domácí + politika (Pondělí, 25. března 2019 0:04:55)

Češi se kvůli dárkům zadlužují, řada pak končí v exekuci!

Podle průzkumů jsou Vánoce obdobím, kdy se Češi zadlužují nejčastěji. Každý pátý si totiž půjčuje na nákup dárků. Dluhy přitom nezvládá splácet každý desátý a končí v exekuci. Podle odborníků je to dáno ekonomickou negramotností.

Koupit si to, na co mám. Tímto heslem se v Česku neřídí pětina lidí. Vánoce jsou pro ně lákadlem, jak dárkem ohromit své blízké. Sáhnou proto po půjčce. Podle statistik si nejvíce půjček berou lidé v listopadu, tedy měsíc před Vánocemi.

 

"Před Vánocemi si lidé častěji půjčují z hlouposti. Neuvědomují si, že na to nemají a tak to řeší půjčkami," říká finanční poradkyně Alena Machovská.

 

Na dluh lidé většinou koupí elektroniku, oblečení nebo nářadí. A často až pozdě zjistí, že nemají dost peněz na půjčku a běžné výdaje současně.

 

Jenže to už je většinou pozdě a přichází na řadu exekuce. Tu aktuálně řeší téměř milion Čechů. "Má zkušenost s klienty je taková, že když nahlédnou do zadlužení, zadlužují se dál," varuje psycholožka Ludmila Mrkvicová.

 

 

Nejhorší je situace na severozápadě Čech, dluhy tam nesplácí každý desátý. Problém vidí odborníci v reklamách, společenském tlaku a finanční neznalosti. Na dárky si prý častěji půjčují mladí lidé.

 

Odborníci proto radí. Na dárky si nepůjčovat, ale raději našetřit. Nebo je kupovat v průběhu roku.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.