Domácí + politika (Středa, 26. června 2019 22:02:32)

Silný vítr lámal stromy, lanovka na Ještěd se musela zastavit

I když na většině míst v Česku se dnes lidé radovali z babího léta, byly oblasti, kde dnešní počasí působilo starosti a škody. Byl to především silný vítr, který se přehnal Libereckem.

Vítr zastavil několik vlaků i lanovku na Ještěd, lámal stromy a z domů shazoval cedule. Štěstím tentokrát bylo, že půda není promočená, jinak by těch pádů stromů bylo podstatně víc.

 

Vichr na sever Čech přišel už večer a k ránu zesílil. V nárazech dosahoval až 100kilometrové rychlosti.

 

V Chrastavě vzrostlý dub nevydržel prudké poryvy větru, zlomil se a spadl přes cyklostezku, na níž v tu chvíli naštěstí nikdo nebyl. Hasiči místo zajistili a o strom se postarala tamní radnice.

 

Liberečtí drážní hasiči museli zasahovat dvakrát. V Karlově pod Ještědem vítr shodil strom před jedoucí osobní vlak. Strojvůdce soupravu ubrzdil. "Celá událost se obešla bez zranění a materiálních škod. Zpoždění bylo zhruba 3/4 hodiny mezi Libercem a Českou Lípou," informoval velitel drážních hasičů Josef Šperl.

 

 

"Likvidovali jsme spadané stromy v Chrastavě, Mníšku nebo v Jablonném v Podještědí," uvedla mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková.

 

V Zákupech vítr shodil ceduli, která zůstala viset 2 metry nad zemí před vchodovými dveřmi do rodinného domu. A silný vichr zastavil i lanovku na Ještěd. "Bychom mohli narazit do konstrukce té stanice a tu kabinu rozbít. Fouká vlastně kolmo k lanům. Před chvílí jsem koukal na větroměr, že jsme tam měli zaznamenaných 25 metrů za vteřinu," sdělil přednosta lanové dráhy na Ještěd Vladimír Štěpán.

 

Meteorologové původně předpovídali jen čerstvý vítr a ne vichr. Vítr by měl v dalších dnech postupně slábnout.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.