Domácí + politika (Středa, 26. června 2019 22:51:36)

Stropnický řekl, proč skončil v politice. Chce se vrátit k hraní?

Svou politickou kariéru končí a další roky stráví jako velvyslanec České republiky v Izraeli. Svého působení ve vládě a v hnutí ANO nelituje, ale o tom, že by se vrátil do nejvyšších kruhů, zatím neuvažuje. Řeč je o Martinu Stropnickém, který byl hostem v pořadu Napřímo.

Moderátor František Bůžek tentokrát v pořadu Napřímo zpovídal Martina Stropnického. Tři roky byl v čele ministerstva obrany, půl roku pak ministra zahraničí. V polovině června se ale rozhodl z politiky odejít a ujme se místa velvyslance v Izraeli.

 

Na otázku, zda by šel do politiky znovu, odpovídá oklikou. "Já jsem to bral, ať už to zní pro kohokoliv pateticky nebo sentimentálně, jako občanskou povinnosti, protože to bylo v nějaké politické situaci. Mně spousta věcí štvalo," vysvětlil, proč se rozhodl stanout po boku Andreje Babiše v hnutí ANO.

 

I přesto tvrdí, že s Babišem přátelé v pravém slova smyslu nejsou. "Andrej Babiš není člověk, který by uzavíral vřelá přátelství. On si netyká s nikým, pokud vím. Nevím, jestli je to potřeba. Co je míra přátelství? Já myslím, že tím můžete nazvat i to, že si lidé důvěřují," prohlásil Stropnický.

 

Působení na ministerstvu obrany hodnotí kladně. "Začínali jsme na nějakých 42 miliardách, a když jsem odcházel, byl rozpočet téměř 60 miliard. To je myslím slušný nárůst. Trvá to ale dlouho," uvedl bývalý ministr. Dobrý pocit má i ze své funkce ministra zahraničí.

 

 

A proč si na "politický důchod" vybral zrovna Izrael? "Jakkoliv je to stát malý a má osm a půl milionu obyvatel, musíme posílit naše vztahy. Nedovedl bych si představit, že bych byl na tzv. faře, ale spíš někde, kde je ta práce zajímavá a složitá," popsal Stropnický.

 

Umělecká kariéra mu prý zatím neschází. "Naopak, myslím, že na jevišti je míň hraní než v politice. Ale na některé herce ze Sněmovny by si nikdo lístek nekoupil. Za několik let se ale spíš těším, že budu mít čas na nějaké čtení nebo psaní," uzavřel.

 

Shrnující reportáž TV Nova:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.