Domácí + politika (Středa, 26. června 2019 22:18:41)

Češi, národ pivařů? Na jedno do hospody zajde málokdo

Čepované pivo si v hospodách dopřává stále méně lidí. Častěji kupují tento oblíbený nápoj v plechovkách, ve skle nebo v PET lahvích. Mohou za to hlavně rozdíly v cenách.

Ač jsou Češi národ pivařů, do hospod chodí čím dál míň. V restauracích se podle svazu pivovarů prodává už jen necelých 40 procent v tuzemsku vyrobeného piva - víc se ho prodá v obchodech. Ještě před deseti lety byl poměr obrácený.

 

"Tento negativní trend nám započal v roce 2009 a v posledních letech se pomyslné nůžky rozevírají stále intenzívněji," říká Martina Ferencová z Českého svazu pivovarů a sladoven.

 

Pavel Havlík, spolumajitel pivovaru, k problematice sděluje: "Důvod vidím především v cenové politice u baleného piva, protože v řetězcích a všude se prodává pivo podstatně levněji."

 

Čím dál víc piva se prodá v plechovkách. Takto balený pěnivý mok si v letošním prvním pololetí koupilo o devět procent více zákazníků než loni a zájem o pivo v lahvích stoupl o dvě procenta.

 

 

"Výrobci začínají upřednostňovat plechovky, má to lepší skladovací vlastnosti než sklo," vysvětluje Dalibor Charvát, výčepní v restauraci. Lidé teď chodí na pivo do hospod hlavně o víkendu, také si stále víc libují v pivních speciálech, kterých se oproti loňsku prodalo o pětinu víc než loni.

 

Českému pivu se také daří v zahraničí, kam se ho letos v prvním pololetí prodalo o téměř 30 procent víc než v loňském roce.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.