Domácí + politika (Středa, 20. března 2019 4:08:23)

Na zem si při bouřce nelehejte! Experti radí, jak se nejlíp chránit

Hasiči vydali soubor rad, jak bychom se měli chovat během bouřky, aby nás nezasáhl blesk. A to hlavně pokud jsme venku v přírodě. Dozvíte se, jakou bychom měli zaujmout při bouřce polohu, jestli je bezpečné utíkat a co bychom neměli dělat v žádném případě.

Že se nemá v bouřce schovávat pod osamělé stromy nebo rovnou stožáry vysokého napětí, ví každé malé dítě. Kde je to ale v terénu nejbezpečnější? "Někde uprostřed lesa, háje, hluboké údolí. Všechna místa, kde nebudu vyčnívat jako nejvyšší bod," vypočítala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

 

Jenže nic z toho nemusí být zrovna po ruce. Mirek Dušín z Rychlých Šípů proto radil, že při blízké bouři si má člověk v poli lehnout přímo na zem. Podle hasičů to ale tak úplně správné není. Stále jste totiž většinou výš než okolní terén a navíc zvětšujete plochu, do které může blesk udeřit.

 

Správná poloha je o něco méně pohodlná. Člověk by neměl být ani moc rozkročený. Vůbec nejbezpečnější je mít nohy u sebe a sednout si na bobek do vajíčka.

 

Když už míříte k nejbližšímu lesu, můžete klidně upalovat, co vám síly stačí. Blesku je to úplně jedno. "Vůbec nehrozí vyšší riziko, než kdybych stál. Je to mýtus," vysvětlil meteorolog Petr Dvořák.

 

 

Jestli se v bouřce něco opravdu nedoporučuje, tak se zdržovat na vyvýšených místech, sportovat a ještě přitom držet v ruce železné předměty. Golfisté se prý ale děsit nemusejí. "Je pravda, že máme z historie jeden případ, kdy golfistu zasáhl blesk. Je to opravdu velmi ojedinělé," sdělila Zaoralová.

 

Mnohem nebezpečnější je koupání v rybníku nebo plavba na lodičce. Windsurfing v bouřce se podle hasičů rovná pokusu o sebevraždu. Cyklista by pak měl za bouřky sesednout, schovat ho na co nejbezpečnějším místě a vzdálit se od něj. To ale udělá asi málokdo, zvlášť s kolem za desítky tisíc.

 

"Vůbec nejlepší je nevycházet nebo se skrýt v budovách, které jsou nejlépe chráněny bleskosvodem," doplnil Dvořák. Ročně blesk v Česku zasáhne několik lidí, ochránit vás nemusí ani to, že jste ve městě. Loni na začátku prázdnin takhle zemřela žena na pražském Střížkově.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.