Domácí + politika (Středa, 20. března 2019 4:50:40)

Žraloka viděli i ve Středozemí, varuje odborník! Paniku ale mírní

Někteří lidé se v souvislosti s útokem žraloka na Čecha v Egyptě začali obávat vlastní dovolené. Predátor se podle experta na cestování může objevit i jinde, zároveň ale mírní paniku, kterou případ vyvolal.

Smrt Petra v egyptském letovisku Marsá Alam šokovala další české turisty. Mnozí z nich se teď obávají na dovolenou vůbec odjet, zvlášť pak do severní Afriky nebo stejného místa. Mají důvod k obavám? A kde všude hrozí útok žraloka?

 

I na tyto otázky odpovídal v online rozhovoru na TN.cz mluvčí a místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACKČR) Jan Papež. V oblasti cestovního ruchu se pohybuje už celá desetiletí a jedním z měřítek je v tomto oboru samozřejmě bezpečnost.

 

Většina dotazů směřovala na konkrétní destinace, kde si čtenáři zaplatili dovolenou. Ať už to bylo Chorvatsko, Bulharsko, Turecko nebo právě Egypt, obávali se podobného útoku mořského predátora nebo dalších hrozeb.

 

Všechny dotazy a odpovědi najdete zde:

On-line rozhovor

Chat s Janem Papežem

21:09
Jitka
Dobrý večer, byl zaznamenán výskyt žraloka u pláží v Toskánsku? Děkuji za odpověď a hezký večer Jitka
21:09
Jan Papež
Jan Papež Jan Papež
U italských břehů čas od času výskyt žraloka zaznamenán je, ale není mi znám útok na člověka.
21:07
Davi
Dobry vecer V jakem resortu se odehral utok zralokem?
21:07
Jan Papež
Jan Papež Jan Papež
Dohodli jsme se s CK a hotelem, že to nebudeme zveřejňovat, protože se to přímo nedotýká služeb, které hotel poskytuje. Omlouvám se, musím ctít dohody.
20:59
janča
dobrý večer,v říjnu letím do egypta.Koupání z mola,mám být bez obav?
20:59
Jan Papež
Jan Papež Jan Papež
Podle mého ano. Ale dbal bych na pokyny personálu hotelu.

 

Papež se snažil paniku, kterou případ způsobil, spíše klidnit. "Je třeba k celé věci přistupovat střízlivě a žraloka nedémonizovat. Co se stalo, je velká rodinná tragédie a rodina zaslouží plný respekt, úctu a soucit. Ale není správné zobecnit tento případ na trvalé nebezpečí. Otevřené moře s sebou rizika nese, ale většina lidí se koupe v lagunách," uvedl expert.

 

 

Zároveň ale připustil, že se žralok může objevit třeba i ve Středozemním moři. Zvíře podle něj v minulosti zpozorovali třeba u italských nebo španělských břehů. "Objevují se jen zcela výjimečně a není mi známo, že by za posledních 20 let došlo k nějaké nebezpečné situaci," sdělil místopředseda ACKČR.

 

Reportáž TV Nova:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.