Domácí + politika (Sobota, 23. ledna 2021 1:43:11)

Pijete alkohol? Hrozí vám závážné psychické problémy, varují experti

Problémy s alkoholem mají v Česku tisíce lidí. Nejenže si tak ničí fyzické zdraví, ale mají sklony také k psychickým poruchám. Které psychické choroby lidi holdující alkoholu ohrožují nejvíc?

Více než 36 tisíc lidí skončilo v roce 2016 v psychiatrických ambulancích kvůli problémům s návykovými látkami. Nejčastěji se léčí s poruchami způsobenými užíváním alkoholu, k lékaři kvůli tomu docházelo přes 21 tisíc lidí. Hospitalizováno pak muselo být takřka 9500 lidí.

 

Podle studie odborníků z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) u nejméně poloviny lidí, kteří se léčí ze závislosti na nějakém typu návykových látek, dochází k souběhu s další psychiatrickou diagnózou. "Nejčastější jsou úzkostné a depresivní poruchy, poruchy osobnosti, psychotické poruchy a poruchy příjmu potravy. Klienti s tzv. duální diagnózou, tedy souběhem závislosti a další psychiatrické diagnózy, mají zpravidla těžší průběh nemoci, závažnější zdravotní a sociální důsledky a někdy i horší léčebné výsledky," vysvětluje expertka na závislosti Barbora Orlíková.

 

Nejzávažnější psychické potíže vykazují právě lidé závislí na alkoholu, následovali je uživatelé pervitinu a opioidů. U závislých se výrazně častěji než u jiných lidí objevují deprese a úzkosti, mají obtíže v sociálním kontaktu, bývají přecitlivělí na kritiku a špatně zvládají frustraci. Kromě toho se mohou k ostatním chovat nepřátelsky a mohou trpět paranoidními stavy a psychotickým myšlením.

 

 

Těžko říct, jestli je závislost následkem psychické choroby nebo zda jsou aktuální psychiatrické obtíže důsledkem závislosti. "U mnoha pacientů je ovšem zřejmé, že závažné psychické potíže předcházely rozvoji závislosti a závislost řadu symptomů pouze posílila. Je tedy důležité apelovat na prevenci a včasný záchyt psychických potíží, a to zejména u adolescentů. Včasnou léčbou psychického onemocnění se dá předejít závažným důsledkům," uzavřela Orlíková.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.