Domácí + politika (Neděle, 19. května 2019 8:49:54)

Lidé padají z oken a stromů! Za 4 dny řešili záchranáři 7 případů

Během úterý zasahovali záchranáři moravskoslezského kraje u tří událostí, při nichž došlo k pádům z výšky s vážnými následky. Od soboty do pondělí přitom museli vyjíždět už ke čtyřem podobným situacím – celkově jde tedy během čtyř dní o sedm pádů z výšky. Pět z nich byly pády z oken, dva pak ze stromu.

Za poslední týden vyjížděli záchranáři nezvykle často k případům pádů z výšky. K prvnímu úternímu pádu byli záchranáři přivoláni krátce před osmou hodinou ranní v Ostravě. Nahlášen byl pád muže z druhého patra domu. Osmatřicetiletý muž si při pádu poranil zad. Záchranáři ho po ošetření následně přepravili do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde byl podroben dalším vyšetřením.

 

Zhruba po patnácté hodině byly v Opavě vyslány k zásahu dva záchranářské týmy. Z okna panelového domu měl vypadnout šestasedmdesátiletý muž. První pomoc se mu již pokoušeli poskytnout náhodní svědci, kteří rovněž zavolali záchrannou službu. Lékařka ZZS po příjezdu zjistila, že muž nejeví žádné známky života a veškerá snaha o jeho záchranu je marná. Senior utrpěl mnohočetná poranění, kterým na místě podlehl.

 

Přibližně o pět hodin později před osmou hodinou večer vyjela rychlá záchranná služba a vzlétl vrtulník k pádu dítěte z okna domu ve Studénce na Novojičínsku. Osmiletý chlapec byl po příjezdu záchranářů při vědomí, prvotní vyšetření potvrdilo poranění hrudníku. Po poskytnutí přednemocniční péče jej letečtí záchranáři předali lékařům traumatologického centra FN Ostrava.

 

 

Podobný případ se stal o den dříve také v Jihomoravském kraji. Malé dítě vypadlo v pondělí odpoledne v centru Břeclavi z okna ve třetím patře. Záchranáři ho ve vážném stavu letecky transportovali do nemocnice v Brně.

 

V krátké době jde již o druhý případ, kdy v Jihomoravském kraji vypadlo z okna domu malé dítě. Už na začátku června záchranáři vyjížděli do Podivic na Vyškovsku. Po pádu z okna z prvního patra skončilo dítě v nemocnici s těžkým poraněním.

 

Záchranáři proto upozorňují, že lidé by měli mít okna i balkonové dveře náležitě zabezpečené, aby těmto nešťastným událostem předcházeli. Když už okno rodiče za přítomnosti malého dítěte otevírají, je nejlepší otevřít pouze ventilaci.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.