Domácí + politika (Úterý, 16. října 2018 7:30:57)

V Česku se objevily toxické fíky. Inspekce nařídila jejich stažení

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) objevili závadné balení fíků, které obsahují výrazné nadlimitní množství alfatoxinů. Ty vznikají jako produkt metabolismu plísní a mají negativní účinky na lidské zdraví. Inspektoři mají podezření, že závadných fíků mohlo být do Česka dovezeno až 12 tun.

Závadné fíky našli inspektoři v půlkilovém balení produktu Fíky natural ve zlínské prodejně Zdraví z přírody v Malotově ulici. Produkt měl šarži L17001 a trvanlivost do 31.12. 2018, ovoce pocházelo z Řecka. Do Česka jej dovezla společnost IBK Trade.

 

"Laboratorní rozbor SZPI v potravině potvrdil přítomnost aflatoxinů v koncentraci 36,4 mikrogramů na kilogram (μg/kg), přičemž zákonem stanovený limit je 10 μg/kg a přítomnost aflatoxinů sk. B1 v koncentraci 32,9 μg/kg, přičemž zákonem stanovený limit je 6 μg/kg," informoval mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

 

U společnosti Zdraví z přírody našli inspektoři 420 kg fíků stejné šarže. Ty nařídili ihned stáhnout z obchodu. Dalším šetřením zjistili, že fíky pocházejí od společnosti IBK Trade, která jich v rámci stejné šarže do Česka dovezla 12 tun!

 

 

 

Dovozce má teď povinnost informovat inspektory o tom, komu fíky dodal. Inspektoři pak prověří, jestli i fíky u dalších prodejců, které pocházejí ze stejné dodávky, jsou závadné, což je nejpravděpodobnější varianta. Pak by inspektoři nařídili i stažení těchto fíků.

 

"Alfatoxiny vznikají jako produkt metabolismu plísní a mají negativní účinky na lidské zdraví," vysvětlil Kopřiva. "SZPI zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení pokuty," dodal mluvčí inspekce.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/May2018/2142308.jpg?2ddd

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.