Domácí + politika (Pondělí, 25. března 2019 0:45:16)

Za obří spoušť hrozí turistovi 15 let vězení! Byl to jen výlet, brání se

Až patnáctileletý trest hrozí cizinci, který byl loni v létě v České republice jako turista. Podle kriminalistů, kteří teď ukončili vyšetřování, spáchal obecné ohrožení poté, co zapálil na jičínsku zemědělská stavení a pole a způsobil škodu za šest milionů korun. I když doteď tvrdí, že byl na výletě, policisté ho dopadli chvíli po činu.

Policejní hlídky byly muži v patách už třicet minut poté, co majitel zemědělského družstva nahlásil, že se někdo dobývá do skladů. Pouhá půl hodina ale stačila k tomu, aby sklady sena a slámy, stejně jako přilehlá pole, pohltil oheň.

 

Podle hasičů muž páchal škody a zapaloval vše, co měl po ruce, i během útěku. Nakonec ho ale hlídka dopadla. Zatímco jeden z policistů nasazoval cizinci (30) pouta, druhý musel běžet hasit. Oheň se šířil tak rychle, že málem pohltil i policejní vůz.

 

Hasit muselo dokonce i letadlo."Škoda je šestimilionová," sdělila TV Nova mluvčí policie Lenka Burýšková. Požár dohoříval tři dny, zemědělec motiv cizince, kterého nikdy předtím neviděl, nechápe.

 

 

Cizinec nezkrotl ani v cele. Jeho agresivita donutila policisty několikrát zasáhnout a nakonec i zavolat lékaře, aby běsnícího muže zkrotil sedativy. Muž motiv nevysvětlil, dodnes se nepřiznal, s kriminalisty ani tlumočníkem nekomunikuje. Důkazů přesto bylo natolik, že je už vyšetřování u konce.

 

Zpočátku byl případ prošětřován jako poškození cizí věci se sazbou maximálně tři roky, státní zástupce teď ale dostane na stůl trestný čin obecného ohrožení se sazbou až 15 let.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.