Domácí + politika (Úterý, 26. března 2019 7:05:33)

Zeman slavil se svými na Hradě, dorazil tam i dav protestujících

Na Pražském hradě se ve středu pořádně slavilo, Miloš Zeman uspořádal pro své přátelé a podporovatele ohromný večírek k příležitosti své inaugurace. První hosté začali na místo přijíždět už v půl páté, oficiální program začal v šest. Prahou a dalšími městy burácely mezitím protesty, lidé z Václavského náměstí nakonec vyrazili k Hradu.

Na oslavu, na kterou mělo dorazit přibližně tisíc hostů, byli zváni Zemanovi přátelé a podporovatelé. "Nejde o žádnou novinku. V uplynulém období jsme pořádali podobné akce každý rok," uvedl mluvčí prezidenta s tím, že letošní koncert naváže na tradici z prvního období.

  

První hosté dorazili na slavnostní akci už v půl páté, byl mezi nimi například Daniel Hůlka, bývalý ministr dopravy Jaromír Schling nebo neúspěšný kandidát na prezidenta Petr Hannig. Do sálu proudili stále další a další lidé.

 

Zahajovací proslov prezidenta Miloše Zemana si můžete poslechnout zde:

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fprezidentcr%2Fvideos%2F1681500608599024%2F&show_text=0&width=560

 

Akce začala proslovem prezidenta republiky. Miloš Zeman v něm poděkoval svým přátelům, podporovatelům, jmenovitě vyzdvihl i podporu své manželky.

 

 

"A poslední poznámka, kterou si při své lásce nikoli pouze k novinářům, ale v tomto případě k umělcům, nemohu odpustit. Před několika dny se konal Český lev a jakýsi režisér vykřikl na posluchače, nevolte Miloše Zemana. Chtěl bych mu sdělit, že jeho čas minul a náš čas nastal. A přeji vám krásný zážitek z hudby, která nám má přinést radost, a kdy už nemusíme být nervózní a nemusíme se obávat toho, co nám přinese budoucnost. Budoucnost je na pět let naše," zakončil svůj projev Zeman. Jeho celé znění najdete ZDE.

 

 

Následoval slavnostní koncert, na kterém vystoupili například Helena Vondráčková, Daniel Hůlka nebo Michal David. Akce trvala až do pozdních nočních hodin.

 

 

Během oslav se konala také protestní akce s názvem "Zemane-ČT nedáme! Demonstrace za zachování svobody slova a médií" začala v 19:00 na pražském Václavském náměstí a projevilo o ni na sociálních sítích zájem 26 tisíc lidí.

 

Dorazilo jich sice méně, i tak na Václavské náměstí přišlo odhadem několik tisíc lidí, vzduchem zněla hesla jako "Česko není Rusko", zazněla také státní hymna.

 

Následně se také davem rozeznělo heslo "Jdeme na Hrad!", dav se po osmé hodině dal do pohybu. U brány Hradu opět zněla hesla jako "Hanba!", "Hrad je náš" a "Otevřete bránu!". Ta ale zůstala zavřená. Demonstranti nakonec slíbili, že se opět vrátí a v poklidu se rozešli.

 

Na záběry z protestní akce na Václavském náměstí se můžete podívat zde:

 

Nezávislá skupina AUVA, která událost zorganizovala, tak reaguje na útok prezidenta Zemana na média v projevu během slavnostní inaugurace. Po jeho slovech se na prezidenta snesla kritika ze stran politiků i široké veřejnosti.

 

"Útok znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana na média a svobodu slova v naší zemi, jehož se dopustil ve svém inauguračním projevu, znovu potvrdil dlouhodobý nebezpečný nenávistný útok na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na naší politiku a společnost. Chceme proto panu prezidentovi a dalším dokázat, že novinářkou obec a její práci jsme připraveni bránit." nechali se slyšet organizátoři na stránkách události ZDE.

 

Protestní akce se konala i v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Táboře a Turnově a projevilo o ni na sociálních sítích zájem 26 tisíc lidí. Demonstrace s mikrofonem začala v 19:00. Ve 20:00 byla uctěna památka zavražděného slovenského novináře Kuciaka a jeho snoubenky Martiny rozsvícením telefonů a minutou ticha.

 

 

Prezidenta za jeho výroky kritizovala i řada politiků, někteří se během jeho projevu dokonce zvedli a sál opustili. Načasování kritiky médií bylo vskutku nešťastné vzhledem k událostem, které otřásají Slovenskem a dokonce slovenskou politikou. Více o případu ZDE.


Přípravy na Zemanovu oslavu:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.