Domácí + politika (Úterý, 26. března 2019 7:41:22)

Europoslanci vydali zprávu o smrti Kuciaka. Hrozné čtení pro Slováky

Poslanci Evropského parlamentu ve středu debatují o situaci na Slovensku. To v uplynulých dnech navštívila skupina europoslanců. Instituce EU se začaly o Slovensko více zajímat v souvislosti s vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Delegace navštívila Slovensko ve dnech 8. a 9. března. Památku zavražděného páru uctili europoslanci minutou ticha už během plenárního zasedání v Bruselu 28. února. Předseda Evropského parlamentu zločin důrazně odsoudil.

 

Kontrolní delegace poslanců Evropského parlamentu vydala zprávu o 39 stránkách ze své cesty na Slovensko v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny. Situaci prověřovali z hlediska respektování základních práv a hodnot, na kterých stojí Evropská unie a dospěli ke klíčovým zjištěním.

 

Šest poslanců se střetlo v rámci dvoudenní cesty se zástupci slovenské vlády, orgány činnými v trestním konání, novináři, organizací občanské společnosti a dalšími představiteli.

 

Podle zjištění na Slovensku převládá silná nedůvěra vůči institucím. Veřejnost totiž vnímá rozdíl mezi legislativou a jejím uplatňováním v praxi. Zvýšit důvěru v lidech by mohlo vytváření důvěryhodných institucí. Největším problémem jsou pak právě orgány činné v trestním konání. Podle delegace by se mělo posilnit uplatňování a prosazování zákonů.

 

Stejně tak lidé nedůvěřují soudům a soudním procesům a nespokojení jsou i s výsledky bojů proti korupci. Doposud byly totiž vyšetřovány jen méně závažné korupční případy a žádný případ korupce ve vyšších kruzích podle europoslanců neskončil usvědčením nebo odsouzením.

 

Dále poukázali na pochybení ve věci bezpečí novinářů. Hovořilo se i o obavách ohledně nezávislosti médií a poukázali na fakt, že vlastnictví slovenských médií není příliš transparentní. Úřady se nechaly slyšet, že podniknou opatření na posílení bezpečí novinářů.

 

Několik účastníků střetnutí vyjádřilo obavy z mafie na Slovensku a europoslanci se opakovaně ptali na preventivní opatření v boji proti organizovanému zločinu.

 

Úřady vyjádřily úplnou oddanost vyšetřování vraždy novináře a jeho snoubenky. Zástupci úřadů uvedli, že spolupracují s okolními státy a jsou v kontaktu s italskou policií. Také požádali o vytvoření společného vyšetřovacího týmu.

 

 

Slovenské úřady také požádaly o pomoc americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a pomoc nabídl i britský Scotland Yard. S Europolem Slováci spolupracují od začátku, ten má však pouze podpůrnou úlohu. Členové delegace také navrhli vytvoření společného týmu s Europolem.

 

Vražda způsobila i krizi ve slovenské vládě. Svou funkci v pondělí opustil i ministr vnitra Robert Kaliňák. Jeho rezignace však mnohým nestačila a požadují hlavu premiéra Fica, v této souvislosti se hovoří i o předčasných volbách.


Vražda novináře vyvolala řadu demonstrací po celém Slovensku:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.