Domácí + politika (Čtvrtek, 17. ledna 2019 22:03:16)

Stavba dálnice D1 se zastaví. Auta musejí ustoupit zvířatům!

Stavba posledního úseku D1 kolem Přerova se musí zastavit. Soud totiž vyhověl žádosti o odklad, kterou podali ekologové. Žalobou napadli udělení výjimek z ochrany dvaceti šesti zvláště chráněných živočichů.

Křeček polní, skokan štíhlý, rákosník velký nebo netopýr. Kvůli těmto chráněných druhům se zatím dé jednička kolem Přerova stavět nebude.


Ekologové totiž uspěli u olomouckého krajského soudu. Podle jeho mluvčího jde o specifický případ, kdy je ochrana přírody a krajiny veřejným zájmem.


Pokud by se stavba neodložila, mohli by v přírodě v místě, kudy má dálnice vést, vzniknout změny, které by už nešlo vrátit. Soud má teď 90 dní na to, aby rozhodl o samotné žalobě.


Soudní tahanice s ekology můžou ale trvat dlouhé roky podobně, jako při stavbě dálnice D49, kde se podobný problém řeší už od roku 2014.Nedávno se navíc přidali i archeologové, kteří chtějí dalšího půl roku na zkoumání lokality u Přerova. Na záchranný průzkum dostali původně rok a v březnu by měli lokalitu přenechat stavební technice. Hlavně přerovská část Předmostí ale, podle nich, potvrdila svou pověst významného naleziště.


Kdy řidiči poprvé projedou celou trasu dálnice z Prahy až do Ostravy, tedy není zatím vůbec jasné.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.