Domácí + politika (Čtvrtek, 21. února 2019 0:24:52)

Silný vítr lámal stromy a trhal střechy! Bez proudu jsou tisíce lidí

Bouře Frederik do Česka přinesla husté sněžení a silný vítr, který v noci lámal stromy. Hasiči hlásí desítky výjezdů. Plné ruce práce mají i energetici, tisíce lidí bylo bez elektřiny.

Bouře Frederick, která potrápila Německa, dorazila ve čtvrtek odpoledne i do České republiky. Na svědomí má přerušení provozu na několika železničních tratích. Nejen tam museli hasiči vyjíždět kvůli popadaným stromům, ty komplikovaly také silniční dopravu.

 

Podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové bylo bez proudu 16 tisíc domácností. Okolo 19. hodiny to přitom bylo 40 tisíc. Nejhorší situace je na Děčínsku a Českolipsku. Opravy pokračují i přes noc. Distribuční centrum ČEZu odbavilo večer zhruba 5 500 telefonátů. 

Přes noc došlo k výraznému zlepšení. "K 7.00 hodině evidujeme na dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí, další poruchy na nízkém napětí. Aktuálně je bez elektřiny 5500 odběrných míst," popsala mluvčí Soňa Holingerová.

 

 

Rušnou noc měli i hasiči. "V Královéhradeckém kraji zasahovaly jednotky požární ochrany na území kraje celkem v 52 případech. V souvislosti se silným větrem odstraňovali hasiči přes dvacítku popadaných stromů. K těmto technickým zásahům začali vyjíždět až po 17. hodině, a to nejvíce v severních okresech na Trutnovsku a Náchodsku," popsala mluvčí Martina Götzová.

 

 https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FsevereweatherEU%2Fposts%2F2155329464690143&width=500

 

Podoboná situace byla i v Ústeckém kraji. "Od 16:30 odpoledne do 7:30 ráno k 152 nahlášeným událostem způsobeným silným větrem. Ve většině případů to byly popadané stromy a větve na komunikace," popsal mluvčí Lukáš Marvan.

 

"Od včerejšího rána vyjížděli hasiči v Plzeňském kraji celkem k 71 událostem spojeným se sněžením a silným větrem. V 68 případech šlo o stromy popadané přes cesty a vozovky, nebo stromy, u kterých hrozilo, že padnou. Ve třech případech to byly plechy na střechách, které hasiči buď připevnili zpět, nebo z bezpečnostních důvodů sundali," popsal mluvčí hasičů.

 

"Převážně jde o spadlé stromy na silnice, dráty vedení, železniční trať. V dalších případech to jsou stromy opřené o dům nebo plot, uvolněné střechy, antény, střešní tašky, plachty, reklamní tabule nebo opadaná omítka," dodal.

 

Vichr o rychlosti až 125 kilometrů v hodině, kluzké silnice, husté sněžení, špatná viditelnost. Bouře Frederik v Německu způsobila problémy nejen v dopravě. Varování platí pro několik spolkových zemí.

 

Úřady obyvatelům Severního Porýní-Vestfálska doporučily, aby raději nevycházeli ven. A před silným větrem varují meteorologové i v Česku. Na horách může dosahovat rychlosti až 125 km/h. 

 

 

"Bouře už ovlinila západ Čech. Přinese s sebou orkán, vydatné sněžení a v nížinách i déšť. Navíc hrozí i bouřky," sdělila ve čtvrtek odpoledne TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Silný vichr poráží stromy

 

První problémy kvůli počasí hlásili hasiči na Plzeňsku. "Od rána zasahují v důsledku klimatických podmínek jednotky hasičů u zvýšeného počtu popadaných stromů. V současné chvíli (14:58hod) je to již 15 výjezdů," sdělil jejich mluvčí Petr Poncar.

 

On-line reportáž

Dopravní komplikace v Česku

08:30

V Německu byla bouře Friederike nejsilnější od roku 2007 a zabila dva hasiče. Další dva lidé zemřeli v Nizozemsku po pádu stromu. První oběť bouře hlásí i Belgie. Asi 35 kilometrů od Bruselu zabil řidiče vyvrácený kmen.

21:30

"V 21. hodin evidoval dispečink ČEZ Distribuce 60 poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na nízkém napětí," informovala mluvčí Soňa Holingerová. Asi 30 tisíc lidí je bez elektřiny, což je oproti situaci v 19 hodin, kdy elektřinu nemělo 40 tisíc lidí, zlepšení. Nejvíce poruch energetici evidují na Českolipsku a na Děčínsku. Operátoři kontaktního centra odbavili už 5 500 hovorů.

20:50

Kvůli náraz vlaku do spadlého stromu stojí několik tratí. Vlaky nejezdí třeba mezi Uhlířskými Janovicemi a Ledečkem, Mostkem a Horkou u Staré Paky na rychlíkové trati z Hradce Králové do Liberce. Na stejné trati stojí i úsek Košťálov - Semily, Překážka na trati je i mezi Rumburkem a Šluknovem nebo Lukou nad Jihlavou a Jihlavou.

 

A plné ruce práce měli i hasiči Karlovarského kraje. "V Sokolově máme dnes na pilno. Hned kolem osmé hodiny vyjely jednotky na požár osobního vozidla. Po obědě jsme pak byli vysláni na další tři události - popadané stromy mezi Vítkovem, Rovnou a Kostelní břízou. A to zrovna ve čtvrtek, kdy máme parkový den a pracujeme na údržbě a kontrole techniky. Vzhledem k předpovědi počasí to vypadá ještě na rušný den, tak na sebe dávejte pozor!" vzkazují.

 

Řádila vichřice i u vás? Své fotky a videa můžete posílat na zpravy@nova.cz nebo prostřednictvím facebooku. Děkujeme!

 

 

Český hydrometeorologický ústav už zpřísnil i výstrahu. "Prodlužuje dobu platnosti pro silné sněžení, přidává upozornění na sněhové jazyky a náledí, pro Plzeňský kraj zvyšuje stupeň nebezpečí ze silného na velmi silný vítr," vysvětlil ČHMÚ.

 

V severovýchodní polovině území se bude místy vyskytovat silné sněžení, které bude postupně v polohách pod 600 m přecházet do deště se sněhem. Zejména na horách na severu může napadnout až 30 cm nového sněhu. Během odpoledne od západu významně zesílí vítr. V západních Čechách a v severní polovině ČR bude vítr velmi silný s nárazy kolem 90 km/h a na horách kolem 125 km/h. V noci na pátek bude vítr slábnout.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jan2018/2094680.jpg?d41d

 

"Při silném větru se budou v severovýchodní polovině území v polohách nad 600 m místy vytvářet sněhové jazyky, na horách na severu i závěje. Nejintenzivnější tvorba závějí se očekává ve čtvrtek později odpoledne a večer," varoval ČHMÚ.

 

V souvislosti s s výstrahou meteorologů před silným větrem a sněžením připravili železniční dopravci některá preventivní opatření. Jedná se zejména o posílení pohotovostí zaměstnanců v provozních profesích, především strojvedoucích, vlakvedoucích a průvodčích, dispečerů a také posílení pohotovosti záložních vozidel. "Žádáme cestující, aby v případě zhoršených povětrnostních podmínek počítali s možným zdržením na cestě, měli s sebou např. tekutiny, jídlo, případně léky, pokud je užívají," informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

 

Kvůli sněhu a náledí se od rána bouralo. Pražský okruh zablokovala hromadná nehoda deseti aut, na dálnici D1 se tvoří místy dlouhé kolony. Dopravu pro vás pečlivě monitorujeme, čerstvé informace najdete zde.

 

Amsterdam kvůli silnému větru zrušil všechny lety. Problémy mají i na severu Velké Británie. Řidiči v dlouhých kolonách na zasněžené nesjízdné silnici mezi Skotskem a Anglií uvízli i na sedm hodin. Situace v Severním Irsku a Skotsku se bude podle meteorologů ještě zhoršovat.

 

Video vichřice z Holandska:

 

Jaké počasí nás čeká v následujících dnech, se dozvíte na další stránce.

 


Předpověď počasí

 

 

Čtvrtek

 

Přes den zpočátku většinou oblačno a zejména na horách místy sněhové přeháňky. Od západu zataženo se sněžením, přechodně i intenzivním, postupně v polohách pod 700 m, na jihu a západě pod 1100 m déšť se sněhem nebo déšť. Na horách místy trvalé a vydatné sněžení. Ojediněle bouřky. K večeru od severozápadu proměnlivá oblačnost a místy sněhové přeháňky, zejména na horách. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, místy tvorba náledí.

 

Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, v Čechách místy až 7 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 3 až 7 m/s bude během dne od západu na většině území zesilovat na vítr silný jihozápadní, postupně západní 8 až 13 m/s s nárazy kolem 20 m/s, v severní polovině území kolem 25 m/s (90 km/h), na horách kolem 35 m/s (125 km/h). Později večer bude vítr od západu slábnout. Od vyšších poloh tvorba sněhových jazyků a závějí.

 

 

Pátek

 

Většinou oblačno, místy, večer postupně jen ojediněle sněhové přeháňky, na jihu a jihovýchodě pod 400 m i smíšené. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C, na jihu a jihovýchodě místy až 6 °C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s, zpočátku na severu a severovýchodě území silný vítr s nárazy kolem 20 m/s, na horách kolem 30 m/s (110 km/h). Od vyšších poloh tvorba sněhových jazyků nebo závějí, která bude postupně ustávat.

 

Sobota

 

Oblačno až zataženo, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, ojediněle při přechodně zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce až -8 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s.

 

 

Neděle

 

Oblačno až zataženo. Místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, ojediněle při přechodně zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce až -8 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s, bude během slábnout a měnit se na jižní.

 

Pondělí

 

Zataženo až oblačno, v Čechách místy, na Moravě ojediněle sněžení. V Čechách, zejména na západě i srážky mrznoucí. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při zmenšené oblačnosti místy kolem -9 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

 

Úterý až čtvrtek

 

Zpočátku zataženo až oblačno, místy sněžení, v Čechách v nižších polohách déšť nebo srážky mrznoucí. Postupně většinou zataženo, mlhavo, jen místy přechodně polojasno. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, zejména v Čechách postupně místy kolem 0 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +2 °C, zejména v Čechách postupně místy až 5 °C.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Devastující vesmírné bouře mohou kdykoliv zasáhnout Zemi! Varování ale dostaneme jen 15 minut předem

Děsivé následky hurikánu Irma: Aligátoři se procházejí po ulicích Floridy! VIDEO

Zase u vás napadlo? Jak správně odklízet sníh, abyste nepřetěžovali páteř

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.