Domácí + politika (Čtvrtek, 17. ledna 2019 22:55:48)

Kromě voleb startují i referenda. Lidé rozhodnou třeba o koupališti

Spolu s prezidentskými volbami se v sedmi městech a obcích různě po republice konají také místní referenda - tedy hlasování o konkrétních potřebách regionu. Zjišťovali jsme proto, kde všude referenda budou a čeho se týkají.

Na některých místech to letos budou takové dvojité volby. V jedné místnosti voliči odvolí budoucího prezidenta, v té druhé pak třeba o tom, jestli souhlasí se stavbou krytého bazénu. Hlasovat se bude v sedmi městech a obcích. Referenda začínají stejně jako prezidentské volby, tedy ve 14 hodin.

 

V Karlových Varech se hlasování týká stavby repliky Vřídelní kolonády z 19. století za zhruba 250 milionů. V Jablonci nad Nisou požadují organizátoři úplný zákaz herních automatů. Ve Lhotě Rapotina na Blanensku se pak hlasuje o stavbě železniční trati, která by spojila Brno s Boskovicemi a také jestli se má technické zázemí místního kamenolomu přesunout blíže k obci.

 

 

V opavské městské části Suché Lazce se bude řešit obchvat sousedního Komárova, který má vést právě přes Lazce. Stavbu krytého bazénu budou moci lidé ovlivnit v Zubří na Vsetínsku, v severomoravském Brušperku se hlasování týká restaurace Národního domu, která by mohla být využívána i k jiným účelům a ve Všenorech u Prahy mohou lidé rozhodnout o nové výstavbě v několika lokalitách.

 

Aby bylo referendum platné, musí k urnám přijít nejméně 35 procent voličů. Volba prezidenta by mohla být zárukou vyšší účasti, při poslední volbě přišlo k urnám 60 procent lidí. V Turnově se pak volí navíc ještě senátor.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.