Domácí + politika (Čtvrtek, 17. ledna 2019 22:39:23)

Útok na volby! Voliče Zemana měl odradit leták, řeší ho už i policie

Na internetu a dokonce i v poštovních schránkách minimálně na Ostravsku se objevil falešný leták, který nabádá voliče, kteří by chtěli dát hlas současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, aby nechodili k prvnímu kolu prezidentských voleb. Zeman podle něj má postup do 2. kola automatický. Případ už prověřují policisté.

Vzkaz voličům Miloše Zemana se objevil nejen na internetu, ale na Ostravsku jej někteří našli i v poštovních schránkách. "Pokud chcete volit současnou hlavu státu Miloše Zemana, pak v 1. kole nikam nemusíte," vzkazuje neznámý vtipálek.

 

"Od letošního roku je to novinka. Prezident, který svůj úřad obhajuje, postupuje automaticky přímo do kola finálového. Prosím, zůstaňte doma a přijďte až 25. a 26. letna," nabádá voliče autor letáku.

 

Ten se už ve čtvrtek objevil na facebookovém profilu kampaně Miloše Zemana. Prezidentův tým vyzývá voliče, aby se nenechali napálit a apeluje na ně, že Miloš Zeman potřebuje podporu už v prvním kole.

 

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fzemanznovu%2Fphotos%2Fa.291285997603887.74989.291277884271365%2F1711270775605395%2F%3Ftype%3D3&width=500

 

Ve čtvrtek večer se na ostravské policisty obrátila Žena, která našla leták dokonce ve své poštovní schránce. Policisté začali případ prošetřovat pro podezření na trestný čin maření přípravy a průběhu voleb a referenda.

 

"Dosud neznámý pachatel měl v období bezprostředně před volbou prezidenta České republiky (konkrétněji v době od 9. 1. 2018 do 11. 1. 2018) umístit do schránek domu v Ostravě-Zábřehu na ulici Volgogradské letáky s nepravdivou informací," uvedla mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková.

 

Trestní oznámení podal i hradní kancléř Vratislav Mynář. "Podal jsem ho proto, že je tam moje jméno na hlavičkovém papíře Kanceláře prezidenta republiky. Je to falzum, které významným způsobem maří a ovlivňuje výsledky voleb. Já jsem se nesetkal s ničím takovým, aby takto veřejně, hanlivě a nevkusně došlo k ovlivňování voleb," uvedl kancléř.

 

Podle něj šlo zřejmě o dopis, který posílal Pavlu Fischerovi, jednomu z kandidátů, u něhož někdo změnil text. Zjistit to, kdo to udělal, je podle Mynáře úkolem policie.

 

 

Policisté vyzvali občany, kteří dostali stejný leták, aby se obrátili na linku 158. Od informací, které se na něm objevily, se distancoval i ministr vnitra Lubomír Metnar. "Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé," řekl Metnar.

 

V případě prokázání viny a odsouzení za maření voleb hrozí pachateli 6 měsíců až 3 roky ve vězení.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.