Domácí + politika (Čtvrtek, 17. ledna 2019 22:04:25)

Dáváte si do pití led? Skoro půlka neprošla kontrolou na bakterie

Pokud si necháváte dát led do pití, pak byste měli dávat pozor. Inspektoři potravinářské inspekce odhalili, že téměř polovina hodnocených ledů do nápojů v restauracích a dalších provozovnách nesplnila zdravotní a hygienické limity. Analýza prokázala nevyhovující hodnoty pro výskyt některých bakterií.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se zaměřili na kontrolu mikrobiologických požadavků u nabízených pokrmů, surovin a kuchyňských a výrobních zařízení. Cílem bylo ověřit, zda přítomnost patogenních organismů nepřesahuje povolené hodnoty.

 

"Mezi sledované parametry náležel výskyt bakterií Listeria monocytogenes, Salmonella, Escherichia coli, norovirů, hepatitidy A a dalších patogenů," přiblížil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

Ukázalo se, že spousta provozovatelů hrubě podceňuje hygienu při výrobě ledu. Téměř polovina odebraných vzorků nesplňovala hygienické limity. Analýza prokázala nevyhovující hodnoty pro Escherichia coli, enterokoky, koliformní bakterie a počty kolonií při 22 °C a 36 °C.

 

"Inspektoři vzorky ledů do nápojů odebrali v restauracích, pivnicích, barech, cukrárnách, rychlém občerstvení, hernách a dalších provozech společného stravování. Dotčeným provozovatelům inspektoři nařídili, aby provedli důkladnou dezinfekci výrobníků ledu a následně aby nechali provést mikrobiologický rozbor ledu v akreditované laboratoři na vlastní náklady," doplnil Kopřiva.

 

 

S provozovateli, kteří se provinili, zahájí SZPI řízení o uložení pokuty. Vzhledem k velmi neuspokojivým výsledkům budou kontroly i nadále porkačovat.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.