Domácí + politika (Čtvrtek, 17. ledna 2019 22:05:27)

Důchody čekají v roce 2018 zásadní změny! Velký PŘEHLED

Rok 2018 se rychle blíží a s ním i řada změn v systému důchodů. Naštěstí se jedná o změny pozitivní - třeba o výraznější valorizaci nebo o zastropování věku pro odchod do penze pro muže i pro ženy. Ale to není vše

Dobrou zprávou pro všechny příjemce důchodů (starobních, invalidních, vdovských i sirotčích) je to, že pravidelná valorizace penzí bude od ledna vyšší než nyní.

 

"Procentní výměra všech druhů vyplácených důchodů se zvýší o 3,5 procenta. Základní výměra stoupne o 150 korun, tedy ze současných 2 550 na 2 700 korun," uvádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).


Další příjemnou změnou je to, že věk odchodu do důchodu už neporoste bez omezení pořád dál, ale dostane pevný strop 65 let.

 

"Důchodový věk platí pro lidi narozené po roce 1971 a je stejný pro muže i ženy. U lidí narozených do roku 1971 je důchodový věk ještě diferencován v závislosti na roku narození a u žen hraje roli i počet vychovaných dětí," přibližuje ČSSZ.Změny čekají i sirotčí důchody. Od února 2018 na ně budou mít nárok i sirotci, jejichž rodiče před smrtí pracovali jen rok. U zesnulých nad 38 let věku musí být odpracované alespoň dva roky.


Rovněž od února se mění pravidla pro výplatu důchodů těm, kteří pobývají v domech pro seniory a podobných zařízeních. Podrobnosti naleznete v tomto článku.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.