Domácí + politika (Pondělí, 15. října 2018 19:46:34)

VÝSTRAHA: Nejslunečnější den týdne je tady, pak ale udeří mrazy

Čtvrtek bude podle meteorologů tím nejslunečnějším dnem celého týdne, kdy se teploty vyšplhají místy až k osmi stupňům Celsia. S nadcházejícím víkendem ale vtrhne do Česka opět ochlazení. Udeří mrazy a bude i sněžit. V pátek dokonce platí výstraha před ledovkou.

Češi se v těchto mrazivých dnech dočkají i sluníčka a hřejivých paprsků. Na odhození kabátů to ale rozhodně ještě nebude, podle meteorologů se teploty vyšplhají maximálně k osmi stupňům Celsia.

 

Už s pátkem navíc do Česka opět vtrhne ochlazení. Teploty se stěží dostanou přes nulu a postupně ve všech polohách bude pršet, na většině území i sněžit.

 

"V noci na pátek klesnou na Českomoravské vrchovině a na Moravě teploty většinou pod nulu. Dešťové srážky, které dorazí během pátečních ranních a dopoledních hodin, proto mohou na prochlazeném povrchu namrzat a tvořit slabou ledovku," upozorňují meteorologové. 


Během noci se mrznoucí srážky mohou vyskytnout také na horách v Čechách, ale jen krátkodobě, než přejde déšť ve sněžení. Na ostatním území se očekávají noční teploty nad nulou, riziko mrznoucích srážek je proto minimální.

 

Výstraha platí od páteční 6. hodiny do poledne pro celou Vysočinu a Jihomoravský kraj. V Olomouckém kraji se týká okresů Jeseník, Olomouc, Prostějov a Šumperk, v Pardubickém kraji pak Ústí nad Orlicí a Svitav.
 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

 

Čtvrtek

 

Zataženo až oblačno, zpočátku ojediněle, během dne postupně na většině území jasno, zejména v Čechách. Ráno a dopoledne v jižních Čechách a na jižní Moravě místy, jinde jen ojediněle mrznoucí mlhy. Později večer na západě a severozápadě Čech přibývání oblačnosti a místy déšť. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, při déletrvající zmenšené oblačnosti kolem -4 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, v Čechách ojediněle až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.  Slabý, postupně v Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku mírný jihozápadní až jižní vítr 3 až 7 m/s, na horách silný vítr 10 až 15 m/s, místy s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h).

 

 

Pátek

 

Zataženo až oblačno, na východě zpočátku místy polojasno.
Od severozápadu v Čechách na většině území, na Moravě místy déšť nebo přeháňky. V Čechách zpočátku nad 800 m, odpoledne postupně ve všech polohách, na Moravě a ve Slezsku odpoledne nad 400 m srážky sněhové. Později odpoledne ubývání srážek. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C a během noci oteplování, na Moravě -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. V Čechách a ve Slezsku čerstvý jihozápadní  vítr 4 až 8 m/s, s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severu
a severovýchodě kolem 20 m/s (70 km/h), na Moravě vítr slabý
až mírný.

 

Sobota

 

Zataženo až oblačno, místy přechodně polojasno. Místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný, během dne většinou čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

 

Neděle

 

Zpočátku oblačno až zataženo, místy, zejména na horách občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Postupně místy polojasno a srážky jen ojediněle. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s se bude měnit na jihozápadní až jižní.

 

Pondělí

 

Oblačno až zataženo, zpočátku místy polojasno. Postupně na většině území občasné sněžení, později srážky sněhové jen nad 600 m. Ojediněle srážky mrznoucí. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, na východě vítr čerstvý.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na mráz a sníh: Jak chránit vaše čtyřnohé miláčky
Zima a mráz: Víte, jak vám škodí a čím vaše tělo nejvíc trpí?

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.