Domácí + politika (Úterý, 29. září 2020 3:50:13)

Nechutné narážky i dotyky: V práci sexuálně obtěžují třetinu Čechů!

Třetina lidí se v zaměstnání setkala s určitou formou sexuálního obtěžování. Vyplývá to z průzkumu portálu VímVíc.cz. Může jít přitom o nevhodné poznámky, nadbytečné dotyky nebo dokonce konkrétní návrhy.

O sexuálním obtěžování se v poslední době hodně mluví. Může za to především kampaň Me Too, v rámci které se nejen známé osobnosti přiznávají k tomu, že se stali oběťmi sexuálních útoků. A jak ukazuje průzkum, problémy se týkají i zaměstnanců v Česku.

Anketa

Zažili jste někdy v zaměstnání sexuální obtěžování?

Hlasovalo 291 lidí.

 

Podle průzkumu VímVíc.cz se s určitou formou obtěžování se sexuálním podtextem (byť mohlo jít "pouze" o nevhodné poznámky nebo žerty) setkalo 33 % lidí. Více se s tímto problémem setkávají ženy (37 % dotázaných) než muži (26 % dotázaných).

 

Stali jste se i vy někdy obětí nějaké formy sexuálního obtěžování, ať už v práci nebo jinde? Svěřte se nám se svým příběhem! Napište na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook. Děkujeme!

 

Sexuální obtěžování je v Česku považováno za diskriminaci a je definováno v zákoně o zaměstnanosti i zákoníku práce. Podle nich je jakoukoli formou nežádoucího ústního nebo jiného projevu sexuální povahy, jehož cílem je narušení důstojnosti osoby, zejména když se vytváří zastrašující, nepřátelské, ponižující nebo urážející prostředí. Pokud s vámi tedy někdo zachází hůř než s kolegou stejného pohlaví, zbystřete!

 

 

Sexuálním obtěžováním přitom není jen samotný sex, ale třeba i lechtivá konverzace, nevhodné narážky, nabídky, flirtování, otázky na soukromý život, nadbytečné dotýkání nebo třeba i zírání na určité tělesné partie. Dotyčný musí často nevhodné sexuální útoky vytrpět, aby nepřišel o výhody v práci (např. vyšší plat) či případné povýšení.

 

Video: O obtěžování promluvily i známé české osobnosti

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.