Domácí + politika (Pondělí, 25. května 2020 3:02:12)

Při přebíhání kolejí umírají stovky lidí, pomoct mají gumové bodáky

Nebezpečné přebíhání kolejí si letos už vyžádalo téměř dvě stě lidských životů a další desítky lidí byly zraněny. V Praze teď testují speciální gumové pásy, které by prý měly tomuto nesmyslnému riskování se životem zabránit.

Gumové pásy s hroty. Sami jsme si vyzkoušeli, že přejít se po nich prakticky nedá. Udržet stabilitu je velmi těžké. A právě ty by měly pomoci vylepšit hrozivé statistiky smrtelných nehod.

 

"Vybrali jsme úsek Pobřežní cesta z důvodu, že byl vyhodnocený jako rizikový, v minulosti se tam stala i fatální nehoda. Bodáky jsou běžné i v severských zemích," vysvětluje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

 

Přebíháním kolejí si lidé nejčastěji zkracují cestu. Právě na takových místech by pásy s hroty měly pomoci. Rozdíl pár vteřin by lidem neměl stát za to, aby riskovali svůj život. Na vlakových a tramvajových kolejích letos zemřelo nebo bylo zraněno téměř 350 lidí. Jen malé procento z nich spáchalo sebevraždu.

"Řada těchto případů je z nedbalosti, kdy lidé očekávají, že stihnou přeběhnout. Řešili jsme, že byly vyšlapané cestičky i 150 metrů od podchodu, lidé jsou líní," kritizuje mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

 

Gumové bodáky jsou umístěny i u vlakového přejezdu v Černošicích. Zda se s nimi setkáme i jinde, zatím není jasné. Na dvou místech v Praze zůstanou ještě několik týdnů. Pak se bude několik měsíců jejich účinnost vyhodnocovat.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.