Domácí + politika (Středa, 19. září 2018 11:49:19)

Kauza lithium otřásá politickou scénou. Senátoři jednali do noci

Nenadřazujte své politické zájmy nad zájmy České republiky - tak by se dalo shrnout včerejší jednání Senátu, který se až do pozdních nočních hodin zabýval kauzou lithium. Podepsání memoranda o spolupráci australské firmy a státu v těžbě se v posledních dnech stalo předvolebním tématem.

V otázce těžby lithia se kvůli podepsanému memorandu o spolupráci státu a australské firmy, před volbami ostře pohádaly sociální demokracie a hnutí ANO, ale do debaty se přidali také například komunisté nebo SPD.

 

"Tady šlo o to, že chce někdo v nějakém okamžiku využít dané téma pro svoje účely, pro svoje zviditelnění a pro svůj úspěch ve volební kampani," prohlásil senátor za ODS Miloš Vystrčil.

 

Před senátory vystoupili se svým vysvětlením jak ministr průmyslu, tak ministr životního prostředí. Ti mají podle senátorů lépe koordinovat svou práci a nebo také změnit 30 let starý horní zákon.

 

"Já jsem čekal, že to bude dneska řekněme daleko vypjatější, ale drtivá většina těch vystoupení byla konstruktivní," uvedl po jednání ministr Richard Brabec.

 

 

"Myslím, že zde zazněla celá řada racionálních námětů spíš směrem do budoucna, ať je to otázka úpravy horní legislativy. nebo nařízení vlády, které stanovuje poplatky za vytěžené suroviny," doplnil ministr Jiří Havlíček.

 

Jenže debata mezi politiky o lithiu nekončí. Už na pondělí se totiž na žádost několika stran svolala mimořádná schůze sněmovny.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.