Domácí + politika (Úterý, 19. června 2018 8:20:46)

Orkán v Německu zabil tři lidi. Vítr teď prochází Českem

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silným větrem. Ten může v nárazech dosáhnout rychlosti kolem sedmdesáti kilometrů v hodině. V Německu ve středu vichřice zabila tři lidi.

Největší škody napáchal vítr v severozápadním Německu, kde dosahoval rychlosti až 150 kilometrů v hodině. Nárazy orkánu vyvracely stromy. V Hochsauerlandu nedaleko Dortmundu zemřel pod vyvráceným stromem 53letý muž.

 

V Hamburku zasáhlo padající lešení chodce, muž zemřel na místět, uvedl deník Spiegel. Ve stejném městě zemřel také vozíčkář po pádu do vody. Příčiny jsou zatím neznámé. "Zatím zkoumáme fakta. Sebevražedný úmysl jsme ale vyloučili," uvedl mluvčí policie. Výjimečný stav platil i v Berlíně. V Severním moři byla přerušena trajektová doprava, kvůli větru byly odkláněny také lety z letiště v holandském Amsterdamu.


Do Česka dorazí vítr slabší silou

 

"V čerstvém západním až jihozápadním proudění postupuje přes střední Evropu výrazná frontální vlna. Při postupu frontální vlny přes naše území k jihovýchodu se během odpoledne a večera mohou vyskytnout na jižní Moravě a ve východních okresech kraje Vysočina nárazy větru kolem sedmdesáti kilometrů v hodině a to i v nižších polohách," varují meteorologové.

 

Výstraha je platná pro celý Jihomoravský kraj a pro okresy Třebíč a Žďár nad Sázavou na Vysočině. Vítr by měl podle expertů foukat nejsilněji mezi 15. a 21. hodinou. Pak by měl postupně slábnout.Meteorologové doporučují, aby lidé v zasažených oblastech ze zahrad odstranili všechny volné předměty jako je zahradní nábytek nebo květináče a aby zabezpečili skleníky nebo stavební jeřáby.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Děsivé následky hurikánu Irma: Aligátoři se procházejí po ulicích Floridy! VIDEO

ŠÍLENÉ VIDEO: Muž se na Floridě snaží změřit rychlost hurikánu Irma! Zvítězí nad mocným živlem?

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.