Domácí + politika (Neděle, 15. července 2018 22:39:42)

Klíšťata útočí! Infekční oddělení plní lidé se záněty mozkových blan

Infekční oddělení po celém Česku se plní pacienty se záněty mozkových blan. Případů klíšťové encefalitidy rychle přibývá. Hygienici navíc mají podezření, že se na Třinecku objevilo další ohnisko nebezpečné nákazy.

Pan Barták klíště našel, když sekal trávu a za týden měl "divnou chřipku". Po měsíci se z toho vyklubala encefalitida. Hospitalizace v opavské nemocnici byla nevyhnutelná. Kromě pana Bartáka tu lěží třeba isportovec, kterého nemoc zasáhla ze dne na den.

 

"Jednoho dne ráno zjistil, že má slabou dolní končetinu a druhý den už s ní nepohnul vůbec. Prokázalo se, že se jedná o zánět mozkových blan," vysvětlil jeho zdravotní problémy primář Petr Kümpel.

 

 

Zatímco loni na oddělení hospitalizovali 25 pacientů za celý rok, letos už jich je 20. Česko, co se očkování týče, přitom za ostatními evropskými státy pokulhává. Nakaženost klíšťat odhadují hygienici na jedno či dvě procenta, infikovaná klíšťata jsou i ve městech. Na Třinecku navíc přibylo zřejmě další ohnisko nákazy.

 

Celkem se v Česku letos nakazilo enecefalitidou už 253 lidí. Nejvíc případů hlásí Jihočeský kraj a to 47. Klíšťatům bude prospívat počasí až do konce prázdnin. Vir se může přenést třeba i nedostatečně tepelně upraveným mlékem, a to ovčím nebo kozím.

 

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.