Domácí + politika (Neděle, 15. července 2018 22:43:13)

Zlaté české ručičky? Poslední dobou vládnou spíš Pat a Mat

Zahrádkáři a kutilové, kteří se přes léto pouští do práce všeho druhu, podle odborníků často hazardují se svým životem. Přeceňují své schopnosti, místo aby si nechali pomoci od profesionálů. Dokazují to případy z posledních dnů.

Jsou to čtyři dny, co kutil z Rokycanska blízko Plzně pracoval s elektrickou bruskou. Udělal ale něco hodně neopatrného. Dá se říct z kategorie bláznivých kousků. Rozřezával sud se zbytky benzínu. A výpary vybuchly.

 

Včera se zase nezkušenému kutilovi z Plzeňska vzňala při pokládce asfaltové lepenky dřevěná pergola. Mezi nejnebezpečnější nástroje používané běžně zahrádkáři patří motorové pily. Podle odborníků s nimi ale mnozí lidé neumí pracovat. A hazardují se zdravím.

 

"Balancují třeba na kládách, na svahu, na podloží, které není pevné. Můžou uklouznout a padnout vyloženě na lištu," vypočítává bezpečnostní technik Martin Kezr.

Bezpečnostní technik také varuje před podomácku vyrobenými cirkulárkami. Výrobek z obchodu totiž alespoň má bezpečnostní kryt kotouče. Ten zabraňuje úrazům, třeba amputaci prstů.

 

A zabíjet dokážou i výrobky nezkušených kutilů. V květnu se v Dobřanech s ženou utrhl podomácku vyrobený výtah. Nehodu nepřežila.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.