Domácí + politika (Středa, 20. června 2018 18:41:14)

Letní prázdniny by mohly být klouzavé! Prodloužily by sezónu

Desítky let zavedený termín letních prázdnin by se měl změnit. Staly by se z nich takzvané klouzavé prázdniny například po vzoru Německa. Takový je návrh Asociace cestovních kanceláří (ACK), která si od opatření slibuje prodloužení letní sezony ze dvou měsíců na čtyři. Píší o tom Lidové noviny.

Anketa

Byli byste pro zavedení klouzavých prázdnin pro školáky?

Hlasovalo 1610 lidí.
V některých krajích by začínalo dvouměsíční volno v červnu, jinde klasicky v červenci a někde až v srpnu. Kladem by například bylo, že nával hostů ve vytížených rekreačních střediscích by se rozložil a v exponovaných dnech by nebyly tolik zahlcené silnice, informují LN.

 

"Sezona by se tím rozložila na čtyři měsíce a to se všem, kdo se angažují v cestovním ruchu, vyplatí. Navíc by to vedlo i ke snížení cen,“ řekl listu Jan Papež z ACK. V jiných odvětvích však radikální změna vyvolává rozpaky. Naráží totiž na komplikace, které by vznikly školám a rodinám.

 

 

"Řada velkých firem má přesně danou celozávodní dovolenou a mohl by být problém ji zkoordinovat s posunutými prázdninami. Kromě toho děti v některých rodinách studují v různých krajích, kde by se termín prázdnin lišil. Ale pokud by se toto podařilo zkoordinovat, bylo by to výhodné pro všechny,“ reaguje ekonom Michal Mejstřík.

 

Jednoznačně proti jsou školské odbory."Už dnes mají některé rodiny s více dětmi, které navštěvují různé pražské školy, problém při rozdílných termínech jarních prázdnin. Zásadní důvod ale je, že by vznikaly potíže ve výuce i třeba při přechodu dětí ze základních na střední školy,“ uvedla pro Lidové noviny místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

 

 

Ani ministerstvo školství, které by mělo při případné změně rozhodující slovo, nápad nepodporuje. "Převládají argumenty proti, například nutnost změny školského zákona, ovlivnění organizace přijímacího řízení u středních škol, rozkolísání termínů pro přijímací řízení u vysokých škol a podobně,“ řekla LN mluvčí resortu Jarmila Balážová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zabavit děti o prázdninách? Střídáním aktivit i interaktivní četbou
Top 5 míst, která o prázdninách musíte navštívit!

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.