Domácí + politika (Pondělí, 21. května 2018 18:53:22)

Na pohřeb kardinála Vlka dorazí stovky lidí. Přijede i papež?

Pražské arcibiskupství zveřejnilo podrobnosti pohřbu kardinála Miloslava Vlka. Lidé se s ním budou moci rozloučit už ve čtvrtek v Chrámu svatého Víta, v pátek v kostele svatého Benedikta na Hradčanech a pohřeb pak začne v sobotu hodinu před polednem v katedrále svatého Víta. Tam se chystají i lidé z jeho rodné obce a širokého okolí. Chybět nebudou ani jeho nejbližší.

Růžena Lívancová se už patnáctým rokem stará o kostel v Chyškách, pracuje tam jako kostelnice. Smrt bratra ji velmi zasáhla. Jeho poslední dny trávila v nemocnici s ním.

 

"Já jsem tam v tu dobu byla asi hodinu, ale už byl v hlubokém spánku a měl kyslíkový přístroj, takže nevnímal, ale přesto jsem tam s ním pobývala a jsem za to moc ráda," svěřila se.

 

Miloslav Vlk se narodil v nedaleké Líšnici. Pak vyrůstal v Chyškách jen kousek od Milevska, kde žije jeho druhá sestra. I ona se se smrtí bratra smiřuje velmi těžce. Není den, aby mu jeho nejbližší nevěnovali tichou vzpomínku.

 

"On si uměl tak nějak se vším poradit, co na něj přišlo," obdivuje Anežka Mrzenová. "Po těch útrapách a po těch, jak bych řekla, křížích, co musel prožít, tak si myslím, že to bylo jeho naplnění," podotkla Růžena.

 

 

Na poslední rozloučení s kardinálem se chystají i lidé z vesnic z okolí Milevska, kde působil. Autobus na pohřeb vypraví chyšská farnost. Do Prahy nepojedou jenom místní, ale i lidé z okolních obcí. "Osloveni budou lidé jak z okolních obcí, tak z Chyšek. Primárně ale pojedou lidé z Milevska, protože ho tady všichni znali," uvedl páter Pius Vágner.

 

Ostatky kardinála Miloslava Vlka budou ve čtvrtek odpoledne vystaveny v katedrále svatého Víta. V pátek pak v kostele svatého Benedikta na Hradčanech.

 

Samotný pohřeb začne v sobotu v jedenáct hodin v katedrále svátého Víta. Na pohřeb mají dorazit kardinálové a biskupové z okolních zemí. A spekuluje se i o účasti papeže Františka.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.