Domácí + politika (Středa, 25. listopadu 2020 16:55:57)

Jak přesné jsou předpovědi a kdy na houby? Zpověď meteoroložky

Hostem Michaely Šmídové v pořadu Vaše téma byla meteoroložka Dagmar Honsová. V rozhovoru promluvila o tom, jak spolehlivé jsou předpovědi meteorologů. A dokonce prozradila i to, za jak dlouho se vyplatí popadnout košíky a vyrazit do lesa.

Letošní léto bylo naprosto ideální k pořádání různých výletů a zájezdů, potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová. Srážek nebylo příliš, ale ani ne tak málo, aby zemědělce likvidovalo sucho jako loni. To koneckonců dokazuje i splavnost řek. Vodáci mají z čeho vybírat, loni byla touto dobou většina vodních koryt nesjízdná.

 

Jak je ale známo, počasí bývá velmi nestálé a většinu lidí zcela pochopitelně zajímá nejen to, jak venku je, ale hlavně jak bude.

 

"Čím dál častěji se budeme setkávat s extrémy počasí na území Česka, nicméně rozhodně nás v nejbližších letech nečekají taková léta, taková parna, taková sucha - jako to bylo v létě minulém," prozradila v pořadu Vaše téma Honsová.

 

 

Předpovědi a jejich přesnost

 

Kdybyste ale chtěli znát konkrétnější informace, příliš nepochodíte. Jak meteoroložka přiznala, předpověď počasí nikdy nemůže být stoprocentní - což konekonců jasně naznačuje i samotný název "předpověď".

 

Aby mohla vzniknout předpověď, musejí odborníci nejprve pečlivě vyhodnocovat data z radarů, družic, ale i z meteorologických budek. Na základě toho se pak vypočítává takzvaný numerický model, který je s každým novým dnem méně přesnější.

 

Zatímco první den bývá přesnost předpovědí meteorologů okolo 95 procent, třetí den už jsou předpovědi o 10 procent méně přesné. A po čtrnácti dnech klesá spolehlivost předpovědí až na 70 procent. Je to velmi komplikovaný a dynamický proces, přiznala Honsová.

 

 

Základní pojmy

 

Další otázkou zůstává, co vlastně předpovědi znamenají v praxi. "Třeba místy pro meteorologa znamená, že se přeháňky vyskytnou do 60ti procent," vysvětlila Honsová. "Ojediněle" znamená, že pršet bude na 30 procentech území. Při varování "na většině území" nezapomeňte deštník -hovoříme o 90 procentech území ČR.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jun2016/1877745.jpg?1e58

 

Budou Vánoce na sněhu?

 

Jestli bude zima mírná, nebo krutá, není možné předpovědět. Počasí je příliš proměnlivé a závisí na mnoha různých faktorech - od oblevy po proudění větrů. Jedinou pomůckou mohou být pranostiky, které podle Honsové bývají spolehlivé na 75 procent. Také pomáhá pozorovat přírodu, je ale třeba brát věci s rezervou. "Sousedi říkali, že mají málo slupek u cibule, takže letošní zima bude málo krutá, teplá, ale já bych si na to rozhodně nevsázela," říká Honsová.

 

Co se ale předpovědět dá, je to, kdy vyrazit do lesa na houby. "Teď budou rána relativně studená, takže v horských oblastech nebo v těch vyšších polohách to podhoubí může i malinko zakrnět, ale v druhé polovině příštího týdne - až zase bude srážkách - se na houby vydejte," radí meteoroložka.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Největší houbu na světě našel tento Mexičan

GALERIE: Další potvrzení, že se mění charakter počasí. Obyvatele Evropy překvapila polární záře!

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.