Domácí + politika (Středa, 25. listopadu 2020 17:25:18)

Exotika z květináče! Jak plody plné vitamínů vypěstovat doma

Lahodné, neobvyklé, exotické ovoce můžete pěstovat na zahradě, na balkóně, ve skleníku i v bytě. Mezi nejnáročnější patří citrusy, snazší je například pěstování granátového jablka a ještě méně péče vyžaduje fíkovník. Lahodného ovoce můžete doma pěstovat spoustu, navíc vám plody zajistí přísun vitamínů.

Můžete si zakoupit malé keříky, nebo začít základu sami. V našich podmínkách je ideální složení substrátu z kompostu, rašeliny a písku nebo perlitu v poměru 1:1:0,5. Pro pěstování zvojte co největší květináč, ale pro některé menší rostliny stačí oběm dvou a více litrů. 

 

Květináč postavte na teplé a světlé místo, ideální je parapet nad ústředním topením. Stoupající teplo zahřívá zespodu substrát a semínka se rychleji probouzí k životu. 

 

Ananas

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Aug2016/1899770.jpg?e7a2

Ananas můžete snadno vypěstovat ze zralého ovoce zakoupeného v obchodě. Odkrojte dolní tvrdou část ananasu, listy i všechnu dužinu, aby vám zbyl jen dřík – ten zasaďte do zeminy a zalijte. Překvapující je, že pěstování ananasu je poměrně snadné, potřebuje jen světlo a trochu vody. Zálivka by měla být pravidelná, ideálně zalévejte, když je půda suchá. Ananas by měl začít nést ovoce do dvou let.

 

Kiwi

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Mar2013/1470614.jpg?d41d

V našich podmínkách se dobře daří kiwi sibiřskému, které je mrazuvzdorné, ale na volné pěstování na zahradách se hodí spíše v teplejších oblastech. Kiwi sázíme tam, kde se bude moci plazit, hodí se tedy spíše na prostorné terasy do hlubokých květináčů. Plody této odrůdy jsou velké přibližně dva až tři centimetry, potřebuje slunné a chráněné místo.

 

Marhaník granátový

Nejlépe se marhaníku bude dařit na jižním okně, pěstovat ho ale můžeme také ve studeném skleníku a v teplých polohách i venku, když ho na zimu buď přemístíme do skleníku, nebo alespoň pořádně zakryjeme chvojím. Bude-li se mu dařit, odvděčí se třetím rokem květy a možná i malými jablíčky.

 

Mango

Pecku od manga nevyhazujte. Semeno nejprve opatrně vyjměte z vláknitého obalu, preventivně vykoupejte ve slabém roztoku hypermanganu a zasaďte kolmo jednou třetinou do kokosového substrátu. Ten totiž neobsahuje žádné choroboplodné zárodky bakterií ani plísní. Opět pro něj najděte slunné místo a zajistěte mu pravidelnou zálivku.

 

Liči

Liči má krásná lesklá černá semena, vyklíčí na teplém místě asi za 4 týdny. Vysévají se do směsi rašeliny a písku. Mladá rostlinka má načervenalé listy. Stromky se upravují řezem a máte-li štěstí, v domácích podmínkách se plodů dočkáte po osmi letech.

 

Fíkovník

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Aug2016/1899771.jpg?d41d

Fík není velmi náročný na pěstování. Malý stromek fíkovníku zasaďte do plastového květináče a vždy po vyschnutí povrchu zeminy zalijte. Fíky mají rády slunce, proto se ujistěte, že mu budou vystaveny po celý den.

 

 

Nektarinky

Zakrslé nektarinky pěstujete v hlubokých květináčích, lépe se jim ale daří ve volné půdě. Plody mají pevnou, ale jemnou slupku, hmotnost dosahuje až 180g. Tyto stromky je opět vhodné vysadit do hlubokých květináčů. V horkých letních dnech potřebují častou zálivku, nejlépe brzy ráno a večer.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.