Domácí + politika (Pondělí, 19. října 2020 23:08:58)

Praha dříve a dnes: Podívejte, jak se za ty roky změnila! SROVNÁNÍ

Praha je jedno z nejkrásnějších evropských měst. Historické centrum s panoramatem Pražského hradu láká do hlavního města nejen velké množství cizinců, ale i samotných Čechů, kteří se nechávají zcela pohltit atmosférou hlavního města. Jak se zub času podepsal na největším městě České republiky? Podívejte se na dobové fotografie.

Ať v Praze vyrazíte kamkoli a zatočíte do jakékoli uličky, vždy na vás odněkud dýchne kus historie. Může vás ohromit třeba pohled na Pražský hrad, který je největším hradním komplexem na světě, nebo vás možná poblázní pouliční umělci na Staroměstském náměstí, a nebo se necháte unášet varhanní hudbou z kostelů.

 

Teda alespoň do doby, než do vás někdo strčí a vy ztratíte chuť toulat se po přeplněném hlavním městě. Ne vždy byl ale v Praze takový nával. Také jste někdy zatoužili vrátit se o pár stovek let zpět a prohlédnout si Prahu "v klidu"? Možná byste ji vůbec nepoznali!

 

 

Důkazem jsou i dobové snímky, které můžete najít různě na internetu nebo v městských archivech. A na některé z nich se můžete podívat i nyní díky milovníkům historie, kteří mají na starost stránky fotohistorie.cz.

 

 

Výraznou změnou prošlo samotné centrum všeho dění - Václavské náměstí. Obytné domky nahradily vyšší kancelářské budovy a různé obchody, místo koňského spřežení tu jezdí lidé v autech a v tramvajích.

 

Některá místa v Praze pak nenajdete pro změnu vůbec. Třeba takový Stalinův pomník na Letné nahradil Metronom, Újezdská brána pod Petřínem zmizela úplně a poklidná ulice s několika domky Na Sekyrce nyní leží vedle rušné Evropské ulice. Jen řekněte sami, kolik z nich byste opravdu poznali?

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.