Domácí + politika (Pondělí, 19. října 2020 23:26:49)

Pyrotechnici prohledávají Vrbětice. Jsou plné nevybuchlé munice!

Policisté dopoledne začali s ohledáváním dvou epicenter výbuchů v bývalém vojenském areálu u Vrbětic na Zlínsku. Před rokem a půl tam explodovaly dva muniční sklady a na místě tehdy zemřeli dva lidé. Podle pyrotechniků jde o velmi nebezpečnou akci.

Doposud pyrotechnici čistili od rozmetané nevybuchlé munice okolí areálu i přilehlé lesy a louky. Dnešním dnem se ale začínají zaměřovat na samotná epicentra. Jako první to budou pozůstatky po bývalé budově číslo 16, to může trvat odhadem tři měsíce.

 

Na přelomu léta a podzimu se potom pustí do místa, kde před explozí stál muniční sklad s číslem 12. Na místě mají pyrotechnici veškerou potřebnou technikou, vybudovali speciální val a připravili si i příjezdovou cestu. Do akce bude nasazeno 10-16 mužů. Tým tvoří kromě pyrotechniků i hasiči, vyšetřovatelé a technici. 

 

"Rozhodně to běžný zásah není, svým rozsahem je tento zásah zcela jedinečný. Neznáme situaci, kde by výbuch nebo povýbuchová scéna byla takového rozsahu," popsal pyrotechnik Jiří Lačňák.

 

 

Obě epicentra jsou plná nevybuchlé munice, velká část je nějakým způsobem poškozena. Nebezpečí tohoto místa podtrhuje i to, že mnohá munice je zavalena pod sutinami rozbořených budov bývalých skladů. Policisté doufají, že by ohledání mohlo být hotovo na přelomu letošního a příštího roku.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.