Domácí + politika (Čtvrtek, 9. července 2020 23:01:40)

Mluvčí cizinecké policie: Migranti zůstat nechtějí! Česko je nezajímá

Česká republika se jako většina evropských států potýká s přívaly uprchlíků. Na tuto problematiku se dnes moderátorka Marcela Škábová ptala Kateřiny Rendlové, mluvčí cizinecké policie České republiky.

Evropu a logicky i Českou republiku trápí problém s uprchlíky. V posledních týdnech jsou skoro každý den zadrženi uprchlíci na cestě přes Českou republiku. A stále přicházejí další vlny. Co se nimi děje? I na tyto otázky odpovídala v pořadu Vaše téma mluvčí cizinceké policie České republiky Kateřina Rendlová.

 

"Při prvním kontaktu s policií migranti většinou žádný doklad nemají. Nebo mají padělek. Ale při osobní prohlídce v 50 % případů jejich pravý doklad nalezneme. Druhá polovina lidí je komplikovaná, protože nechtějí spolupracovat, a i tito lidé pak zůstávají v uprchlických táborech nejdéle," řekla mluvčí cizinecké policie. 

 

Peklo v Calais: 1700 uprchlíků zničilo ploty a vtrhlo do tunelu!

 

Nejčastěji se jedná o migranty ze Sýrie, pak Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, ale také ze Somálska či Gambie. O azyl jich tolik nežádá. Dá se říct, že je Česko nezajímá. "V současné době je na území České republiky asi 1000 migrantů. Není ale ani deset migrantů, kteří u nás požádali o azyl," řekla Rendlová. 

 

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak Česká republika nakládá s uprchlíky, které policie zachytí na našem území?

Hlasovalo 1963 lidí.

 

Migranti, kteří jsou zadrženi na našem území, jsou obvykle deportování do svých domovských zemí, nebo do jiných států. A kolik taková deportace stojí? "Peníze stojí hlavně vyhošťování - lze to jen těžko vyčíslit. Záleží, kam se vyhošťuje. Hraje roli způsob i délka přepravy, i komplikovanost osoby," odpověděla mluvčí. I komunikace s migranty je velmi komplikovaná. Policisté používají většinou neverbální komunikaci. Každý z nich má ale právo být vyslechnut v rodném jazyce, pak se tedy jazyková bariéra prolomí.

 

"Migranti u nás zůstat nechtějí, o naši pomoc nestojí, není se třeba obávat, že nás tu bude méně než uprchlíků," dodala na závěr mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci uprchlíků v ČR a Evropě:

 

 

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.